יום שלישי י"ג בחשון תשפ"ב 19/10/2021
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

אנ"ש

"משחטת סאטמר" יצאה לדרך

בשווקים בארה"ב החלה מכירת הבשר באיטליזים, תוצרת בית המטבחיים של סאטמר בטקסס

יוסף פפר, ניו-יורק ז' באלול תשס"ט - 27/08/2009 00:03
החלום הרחוק התגשם. מה שאף אחד לא ציפה שיתרחש במציאות, קרה השבוע. חבילות הבשר של השחיטה המהודרת של קהילת סאטמאר הגיעו לחניות, וכבר בשבת הקרובה ייהנו מאות משפחות מנתחי בשר טריים לכבוד שבת קודש. הפעם זה יהיה בשר מהודר יותר מהשחיטה שנערכה בטקסס, בבית המטבחיים שהוקם ע"י האדמו"ר מסאטמאר שליט"א.
 
הכל התחיל במוצש"ק כ"א כסלו תשס"ח. במעמד אלפי חסידיו הכריז האדמו"ר על תוכניתו לייסד שחיטה מהודרת ביותר שכמותה אין בארה"ב. מאז, החלו המגעים עם בעל משחטת 'מיל מארט' על תוכניות המשחטה, הן מבחינת רמת הכשרות הגבוהה והן מבחינת רמת האיכות הטובה.

חשוב להדגיש, כי לפני כארבע שנים חוקק חוק חדש בארה"ב, האוסר על שחיטת בהמה כשהיא מונחת בתוך קופסא, אלא אך ורק כאשר היא עומדת. החוק עבר לאחר משפטים ארוכים של ארגוני צער בעלי חיים.

לפני כמה שנים בוטל החוק אולם כל בעלי המשחטות בארה"ב לא רצו לחזור למתכונת הישנה מלפני 40 שנה. לטענתם, בלתי-אפשרי להחליף את כל מערך המכונות בעלות של מיליוני דולרים. בעקבות כך, נכנס האדמו"ר מסאטמאר שליט"א לתמונה, והכריז שאם אף אחד מבעלי המשחטות בארה"ב לא יבצע את החומרה האמורה, הוא יארגן את הכסף לבד ויקים בית שחיטה משל עצמו.

כעבור חודשיים הגיעו בעלי "מיל-מארט", האחים לבית ויינשטוק, והסכימו לבוא לקראת האדמו"ר שליט"א, ביודעם שאחרי שיפתח בעצמו בית מטבחיים, רבבות משפחות בארה"ב יאכלו רק את השחיטה המהודרת שלו.
 
כמו בכל דבר טוב, גם זה לא הגיע בקלות. שבועות וחדשים ישב האדמו"ר עם העסקנים ועם רבני ודייני החסידות, ועבר על כל הפרטים של הכשרות, מה אפשר עוד להוסיף, עוד חומרה ועוד הידור, עד כדי כך שמכל עשרות הפרויקטים פרוקטים לטובת היהדות החרדית, הפך נושא השחיטה לנושא החשוב ביותר אצל האדמו"ר, שנסע בעצמו לעיר טקסס, שם הוקמה המשחטה המהודרת והמדוברת, הורה מה לתקן ושב כמה פעמים למקום, עד שהיה מרוצה מרמת הכשרות של המשחטה. האדמו"ר אף שיגר משלחת של עשרות מרבני חסידות סאטמאר לבקר במקום, כדי שכל אחד יאמר את הערותיו והאם יש מה להוסיף כדי להפוך את המשחטה למהודרת ביותר.
 
כבר ביומא דהילולא קדישא של מרן הרה"ק רבי יואל מסאטמאר זצוק"ל, דיבר האדמו"ר בענין השחיטה, באמרו: "הנני לבשר שזכות אבותי עמדה לי וב"ה זכינו לסדר שחיטה, מהודרת מאד מאד. זה מהודר הן בנוגע שחיטה, הן בנוגע לבדיקת הדק, הן בנוגע לבדיקת הראיה, והן בעניני מליחה, ובלי גוזמא אפשר להגיד כי אין עוד היום בארה"ב כזה שחיטה יפה ומהודרת, ברוך שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה. פעמיים כבר הייתי שם. אי אפשר להסביר את ההידורים שיש שם. הדיינים כבר היו שם, והם הוסיפו עוד חומרות. השי"ת יעזור הלאה. אנו בטוחים שהדוד רביה"ק מסאטמאר זצוק"ל, שכל כך הרבה פעל בענייני שחיטה, יש לו קורת רוח גדול בעולם העליון, שברוך ד' הגענו עד כה, ואני מתפלל לפני הקב"ה, אנא ד' הצליחה נא. זה עבודה קשה, והנני מבקש מכל הקהל הקדוש להתפלל עבורי שאצליח, וכן כל רב, דיין או מורה הוראה שיש לו מה להגיד על זה, אנחנו מוכנים לשמוע ממנו כדי שיהיה דבר מתוקן, ויהי רצון שלא תצא מתחת ידינו שום מכשול, והנני רוצה כאן להודות לבעלי הבתים (של 'מיל מרט' – האחים הנגידים וויינשטוק), אשר כל מה שבקשנו מהם – נתנו. הרבה כסף זה עולה. וכן תודה רבה לש"ב הגה"צ אב"ד נירבארטור שליט"א (מעניק הכשרות הכללי של 'מיל מרט') על רוב עזרתו".
 
אך השבוע הופתעו חסידי סאטמאר, ולשמחתם לא היתה גבול, כאשר בכל האיטלזים בריכוזי חסידות סאטמאר בקרית יואל, וויליאמסבורג, בורו-פארק ופלעטבוש, מגיע בימים אלו הבשר המהודר ובכמה מהאיטליזים הבשר כבר נמכר לציבור שיודע שעל כשרות לא מתפשרים. נמסר, כי לקראת החגים הבעל"ט, כאשר כל עם ישראל אוכלים הרבה יותר בשר מכל ימות השנה, מתכוונים במשחטה החדשה של קהילת סאטמאר לספק משלוחים בכמויות גדולות של בשר לכל האזורים החרדים ברחבי ארה"ב.
כל העולם כולו
מגשי הבשר מוכנים לפריקה בחנויות [צלם]
כל העולם כולו
מגשי הבשר בחנויות [צלם]

 1. 4. שחיטה המהודרת
  חיים 27/08/2009 17:19
  מידע יכול כ''א לקבל , אבל להשקיע בזה לא כל אחד מוכן במיוחד שזה עולה מליונים .
 2. 3. כל הכבוד
  שמעון 27/08/2009 12:53
  כל הכבוד להאדמו"ר מסאטמאר שליט"א, שלא נח רגע, ועוסק כל הזמן בפרויקטים בשביל הציבור שלו.
 3. 2. ל תגובה 1
  ברוך בן דוד 27/08/2009 12:52
  רעיון טפשי במיוחד, יש מחמירים ויש מקילים, תמיד היה ותמיד יהיה, רעיון כזה הוא לא טוב בכלל.
 4. 1. כמה כשרויות?
  אחד מן העם 27/08/2009 10:30
  מעניין למה לא מאחדים את כל הכשרויות בכל העולם לגוף גדול אחד שירכז את כל המידע, זה הרי יכול להועיל ממש לאיכות הכשרות.