יום רביעי י"ג בסיון תשפ"ד 19/06/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

מקום או אתר

הרי הכרמל - נחל הקיני

למי שרוצה למצוא את עצמו לבד (או כמעט לבד) באתר בלב הרי הכרמל - מיועד פרק הסקירה הזה. ונתחיל בעץ התות הענק ובטחנת הקמח העתיקה

יחיאל בראון, י"ז באדר תש"ע - 03/03/2010 09:50
בפרק הקודם פתחנו בסקירה אודות הרי הכרמל והאתרים התיירותיים החבויים בם. בפרק זה אנחנו ממשיכים בכרמל ונשארים באיזור.
ממש בקצה המזרחי של הכרמל קיים נחל נוסף (על נחל השופט) הזורם כמעט לאורך כל השנה.
Yechiel
הנחל בחודש ניסן [צלם]

נחל קיני

זהו נחל קיני.  הנחל הזה, ולמעשה, שמורת הטבע הזאת, אינם ידועים ואין אפילו שילוט המוליך אליהם. זאת הסיבה שכמעט תמיד תמצאו את עצמכם שם לבד או - כמעט לבד.

נחל קיני זורם ממורדותיו המזרחיות של הכרמל לעמק יזרעאל.

בגלל קרבתו הרבה של הנחל לחורבות העיר מגידו, זכה הנחל לשמו - "עין קיני". וכך למה? זה כבר סיפור ישן. או, ליתר דיוק, סיפור עתיק יומין.
"בימי שמגר בן ענת בימי יעל"....  ישבו בני הקיני, שהם, למעשה, בני יתרו חותן משה על הרי הכרמל בסמוך למגידו. דבורה הנביאה וברק בן אבינועם הזהירו אותם מפני המלחמה שעומדת לפרוץ בינם לבין סיסרא שר צבא יבין.  המלחמה וסיפור נס הניצחון הלא הם כתובים בספר שופטים פרק ד'.

ססרא הנמלט הגיע לאוהלה של יעל אשת חבר הקיני ושם מצא את מותו.

כיוון שבשירת דבורה נזכרים המים כ"מי מגידו" כנראה שאלו המים שיורדים עד היום מכיוון מגידו לעמק. נו, מה נשאר לנו להשלים. מי מגידו. חבר הקיני. וכך קם ונהיה לו גם "נחל קיני".
Yechiel
סימני הסחף [צלם]

איך מגיעים? 

למגיעים מכביש וואדי ערה - ניתן להיכנס לתחנת הדלק (הכניסה במעבר תחת הכביש) שלפני צומת מגידו, אחרי תחנת הדלק להמשיך מזרחה. הכביש עובר בתוך הנחל, המעבר תלוי בגובה ובהימצאות מים בקטע הזה.
מערבה משם מתחיל המסלול, ליד עץ התות הענק ותחנת הקמח העתיקה.

אפשר להמשיך בכביש עד לצומת מגידו. הכניסה לנחל מצויה כעשרה מטרים בלבד מן הצומת. רק -  שהכביש מחולק בעמודי בטון ואין פניה שמאלה. יש להמשיך עד לכניסה למגידו, ואז לחזור וממש לפני הצומת לפנות ימינה לדרך עפר שתוליך אתכם עד לעץ התות האמור. כן לגבי המגיעים מיוקנעם  או מעפולה. הנחל אינו רחב או עמוק. מים רבים זורמים בו רק בעת ירידת גשמים. בשאר הזמן הוא מוביל מי מעיינות קטנים המשתרעים לאורכו.
המסלול מתחיל, למעשה, מטחנת קמח עתיקה שנמצאת שם ולידה עץ תות רב מימדים. ממשיכים לאורך מעלה הנחל עד לבריכה די גדולה וחוזרי בחזרה.

אין מתקנים, אין מקומות ישיבה. יש פשוט נחל עם מים זכים. יש עצי ענק הגדלים לאורך הנחל ובעיקר - יש שקט ופסטורליה. בקיצור, הטבע בהתגלמותו.

לפני מספר שנים בחול המועד פסח (תשס"ו), היה שבר ענן מעל אזור וואדי ערה. בתקרית זו נסחפה מכונית משפחתית מאום אל פאחם, כשרק אחד מן הנוסעים חולץ מן הרכב, והשני - נסחף למוות.

באסרו חג של אותה שנה יצאתי (י.ב) לבקר בנחל קיני. הבוץ שלט בכל, וסימני הסחף הגיעו עד לגובה של שלושה מטרים! מאז יש שינויים בתוואי הנחל ובמסלולו, כפי שתוכלו לראות בתמונות

נהניתם בנחל? ניתן לצאת בחזרה לצומת מגידו ואפשר להמשיך בדרך העפר ולהיכנס לקיבוץ מגידו לאזור הרפת, בתנאי שהשער פתוח.

בכתבה הבאה אי"ה על מגידו בכבודה ובעצמה.
Yechiel
הבריכה והטחנה [צלם]

Yechiel
הבריכה ועץ התות [צלם]

Yechiel
הבריכה שהפעילה את תחנת הקמח [צלם]

Yechiel
הנחל בחודש אב [צלם]

Yechiel
סימני הסחף [צלם]

Yechiel
  [צלם]

Yechiel
  [צלם]

Yechiel
עץ התות [צלם]

Yechiel
עצי האקלפטוס הנישאים [צלם]