שבת כ"ג באב תשע"ט 24/08/2019
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

מקום או אתר

הרי הכרמל

בין גשרוני עץ לשבילים רחבים מתפרש מסלול ההליכה, המוביל אל בתיו הכפריים של הקיבוץ ובריכת השחייה המקומית. הכרמל במלוא הדרו, בסדרה החדשה

יחיאל בראון ז' באדר תש"ע - 21/02/2010 13:20
הרי הכרמל הקרובים גיאוגרפית למרכז הארץ מכילים מקומות יפים ואתרי טיול רבים. לא נסקור את כולם, אך נשתדל להביא מהמובחר שבהם בכתבות הבאות בסדרת הכרמל, הנפתחת בפרק זה.
Yechiel
  [צלם]


לאחר הסקירה אודות חיפה, פארק נשר וגם אודות מצפה עופר, בסדרה זו נסקור את המקומות הנוספים באיזור:

קצת רקע - הרי הכרמל מכסים שטח  נרחב מארץ ישראל. מדרום, מתחילים הרי הכרמל מהישוב בנימינה הממוקם מעט אחרי אור עקיבא וקיסריה. המקום הזה נקרא "חוטם הכרמל".  משם הכרמל ממשיך עד לעמק יזרעאל שם הוא פונה מזרחה עד שהוא פוגש את הקצה הצפוני מערבי של הרי השומרון. כך שכביש וואדי ערה (או כביש נחל עירון בשפה העברית)  מהווה את הגבול שבין השומרון לכרמל.

הצורה הכללית של הרי הכרמל היא משולש, שמתחיל, כאמור, בבנימינה, כשקו אחד ממשיך צפונה עד לחיפה וקו שני מזרח עד מגידו.

הרי הכרמל אינם גבוהים במיוחד, גובה הרום אינו מגיע אפילו לשש מאות מטר. גם מקורות רבים של מים לא כל כך מצויים בכרמל לאורך כל השנה. כך שהמחפשים מים, נאלצים להצפין הרבה יותר.

נתחיל את הסיקור על הכרמל דווקא במקום שבו המים מצויים כל השנה, מקום שבו יש גישה נוחה לרכב וגם מסלול משפחתי המתאים אפילו  לאלו הבאים עם עגלות תינוק - נחל השופט.

נחל השופט

נחל השופט נמצא בקצה של המושבה יוקנעם. ביוקנעם יש את יוקנעם עילית  ויש את המושבה. בקצה המזרחי של המושבה זורם לו נחל השופט.
יש אפשרות להגיע מכיוון המושבה ויש אפשרות להגיע מכיוון קיבוץ רמת השופט.
בנחל זורמים מים נקיים כל השנה. המים מגיעים מהמעיינות הפזורים לאורכו. מי הנחל נשפכים לנחל קישון הזורם בעמק יזרעאל למרגלות הכרמל.

למגיעים מכיוון המושבה יוקנעם - המפגש הראשון יהיה עם מעין קטן ונחמד למראה, המכונה בפי המקומיים "עין אמי" ובכינויו הממסדי - "עין חשרת". מעין קטן שיוצא מתוך נקבה חצובה בסלע. המים עוברים מבריכה לבריכה ואח"כ יורדים לנחל.
במים דגיגים ופרחי מים.

כיוון שהמסלול הוכשר כולו לגישה למוגבלים, המסלול מתפתל בין שבילים רחבים וגשרוני עץ. לאורך המסלול מותקן שילוט ברור, בריכות ומפלי מים ומקומות למנוחה ולאכילה.

Yechiel
  [צלם]

מי שמתחיל את המסלול מכיוון יקנעם - יכול לחנות ליד "עין אמי". ניתן ללכת בתוך החורש עד לחניון הגדול ("חניון החרובים") ומשם להמשיך בתוך תוואי הנחל עד לסוף המסלול, ושם לפגוש את הרכב הממתין לו. מי שמגיע מכיוון הקיבוץ יחנה בחניון החרוב. וילך הלוך ושוב את המסלול.

לתועלת המבקרים - סיומו של המסלול מגיע סמוך לבתי הקיבוץ. בקצה הקיבוץ הסמוך לנחל נמצאת בריכת השחיה של הקיבוץ וגם בית הקברות המקומי. יש לקחת זאת בחשבון.
טיול במקום - מומלץ בחום על ידי איש השטח יחיאל. תיהנו.

עוד אודות הכרמל והאתרים המפארים אותו - בפרקי ההמשך של הסדרה אי"ה.
Yechiel
 המפל הגדול כפי שהוא נראה בסוף הקיץ [צלם]

Yechiel
  [צלם]

Yechiel
 עין אמי הנקבה והבריכה  [צלם]

Yechiel
  [צלם]

Yechiel
  [צלם]

Yechiel
  [צלם]

Yechiel
  [צלם]

Yechiel
  [צלם]

Yechiel
  [צלם]

Yechiel
  [צלם]

Yechiel
  [צלם]

Yechiel
[צלם]