יום שלישי י"ד באב תש"פ 04/08/2020
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

מקום או אתר

אחר רבן גמליאל ליבנה

רבן גמליאל נשיא ישראל עמד בראש הסנהדרין ביבנה, עיר בה פעל ונקבר. מיבנה הנהיג רבן גמליאל את כלל ישראל ביד רמה ותיקן תקנות רבות.

מרדכי זאבי כ"ד בשבט תשס"ט - 18/02/2009 00:00
 יחיאל
מצבת קברו של רבן גמליאל יחיאל

במרכז הארץ בין הערים רחובות ואשדוד שוכנת העיר יבנה, בלב העיר מוקף בגן רחב ידיים עומד אוהל קבר המיוחס לרבן גמליאל.

מובא בגמרא במסכת ראש השנה אמר רב יהודה בר אידי אמר רבי יוחנן: עשר מסעות נסעה שכינה וכנגדן גלתה סנהדרין... ...מלשכת הגזית לחנות, ומחנות לירושלים, ומירושלים ליבנה.

בתקופת חורבן בית שני נהרג בידי הרומאים נשיא ישראל רבן שמעון בן גמליאל שהיה אחד מעשרה הרוגי מלכות, לאחר הריגתו התנגדו הרומאים למינוי בנו רבן גמליאל לנשיא ובמקומו מונה רבי יוחנן בן זכאי אשר ביקש מאספסיינוס שלא יפגע ביבנה וחכמיה, לאחר ששושלת אספסיינוס הפסיקה לשלוט ברומא החזיר רבי יוחנן בן זכאי את הנשיאות לרבן גמליאל.

רבן גמליאל עמד בראש הסנהדרין ובימיו תוקנו תקנות רבות ביניהן הוספת ברכת המינים בתפילת שמונה עשרה.

כיום עומדת העיר יבנה על חורבותיו של כפר ערבי בעל שם דומה, בסמוך לעיר ליד תחנת הרכבת על גבעה נמוכה שנקראת תל יבנה ניצב מגדל עתיק שריד מימי יבנה העתיקה, במקום זה לא נערכו חפירות ארכיאולוגיות אולם ההשערה היא כי מדובר באותה יבנה שבה ישבה הסנהדרין ובה פעל רבן גמליאל.

מיד אחרי תחנת הרכבת בכניסה לעיר יבנה עומד אוהל מפואר, האוהל מקושט בקשתות ופיתוחי אבן ובו על פי המסורת נקבר רבן גמליאל, בתוך האוהל עומדת המצבה מחציתה בעזרת הגברים ומחציתה בעזרת הנשים וסביבה על לוחות שיש חקוקים מבחר ממאמריו של רבן גמליאל, באוהל פועל בית כנסת ויהודים רבים פוקדים את המקום, מבחוץ מוקף האוהל בגן רחב ידיים שנקרא " גן הסנהדרין" בכניסה לגן זה ניצב סרקופג-ארון קבורה עתיק עשוי מאבן, משערים שארון זה הוא מזמן בית שני, תקופה שבה היו קוברים את המתים בארונות מסוג זה, בגן עצמו כרי דשא נרחבים ובקצהו ניצב מבנה ועליו פסיפס מרהיב עין ובו מצוירים ששה סדרי משנה.

יחיאל
מבנה הקבר מצפון יחיאל


יחיאל
סרקופג יחיאל