שבת כ"ג בכסלו תשפ"ב 27/11/2021
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

מקום או אתר

ביקור במעמקי ההסטוריה- פרק ג'

ביקור ב"עיר דוד" הוא סיור במעמקי ההיסטוריה, המחזירה את המסייר אלפי שנים לאחור ◄ פרק ג'

דוד כץ י"ח בתשרי תש"ע - 06/10/2009 09:00
לפרק א'   לפרק ב'


בנוסף לקרקעית הבריכה שנחשפה, התגלה גם קו הסכר והביצור הסוגר את הבריכה ומצוי מתחת למדרגות הבריכה. בנוסף, נתגלה אופן הבנייה הקונסטרוקטיבי של מדרגות הבריכה מימי הבית השני. גרם המדרגות המזרחי מושתת על גבי קמרון מטויח האופייני לימי הבית השני. במדרגות היורדות לבריכה נחשפו שתי שכבות: העליונה – ריצוף אבן והתחתונה – שכבת טיח. בין המדרגות לבין מצוק הסלע של הקצה הדרומי של שלוחת עיר דוד נתגלתה אמת המים מימי הבית השני. בחלק המרכזי העליון של גרם המדרגות הצפוני של הבריכה, נחשפה בריכה קטנה, שאמת המים עוברת דרכה. כן נחשפה באזור זה מערכת מורכבת של תעלות ניקוז, חלקן קדומות יותר לימי הבית השני.
 
מצפון-מערב לבריכה נחשף חלק מהרחבה מימי הבית השני, המובילה אל הבריכה ומחברת בין הרחוב שנחשף בעבר לבין הבריכה. המעבר אל הרחבה הוא באמצעות סטיו ממנו נשתמרו מספר עמודים שעל אחד מהם חרותה כתובת. הרחבה מרוצפת בלוחות אבן מרשימים, הדומים לריצוף הרחוב העובר ממערב לכותל המערבי ובצמוד לו. בריצוף נתגלה פתח ניקוז דמוי פרח תלתני.
 
האם זוהי בריכת השילוח שעליה הנביא נחמיה כותב בפרק ג' פסוק ט"ו: "ואת חומת בריכת השלח לגן המלך ועד המעלות היורדות מעיר דוד"?
 
● ● ●
 
זה הזמן לעשות היכרות קצרה עם מושג שניתקל בו גם בהמשך הסיור: "בולה". זהו גוש קטן של בוץ שרוף, שגודלו פחות מסנטימטר. הוא שימש כהטבעה על גבי חוט שקשר תעודות ומכתבים. האדם שהיה מקבל את המכתב יכול היה לדעת, האם המכתב נשאר סגור מרגע שנשלח. הוא היה שובר את הבולה בטרם פתח את האיגרת. באתר העתיק הזה, שנחשף רק לאחרונה, התגלו כמה "בולאות". על אחד מהם מופיע הכיתוב, בכתב עברי קדום: "יהוכל בן שלמיה בן שבי".
 
אנחנו עומדים ברחבת המבקרים, מולנו החומה הדרומית של הר הבית, מימין הר הזיתים, עוד יותר ימינה - הכפר סילוואן הבנוי על מורדות הר הזיתים, ולמטה, מתחת לבתי הערבים, מעל קברו של רבי עובדיה מברטנורא, ניתן להבחין במערות קבורה קדומות, בערך מתקופת בית ראשון. כאלה יש עשרות רבות באזור הכפר הערבי. באחת המערות התגלתה לפני למעלה מ- 130 שנה הכתובת הבאה, אף היא בכתב עברי קדום: "זאת (קבורת...) יהו אשר על הבית, אין פה כסף וזהב (כי) אם (עצמותיו) ועצמת אמתה איתה, ארור האדם אשר יפתח את זאת".
 
מי הוא "אשר על הבית"? ההערכה היא, כי מדובר באחד מפקידי המלך, פקיד בכיר, שהיה ממונה על בית המלוכה. אולי זהו אדם שנשא את השם "שבנא". אחד מפסוקי הנביא ישעיהו מרמז משהו. וכך כותב הנביא (פרק כ"ב פסוקים ט"ו ט"ז): "כה אמר ד' אלקי צבאות לך בא אל הסכן הזה על שבנא אשר על הבית. מה לך פה ומי לך פה כי חצבת לך פה קבר חוצבי מרום קברי חקקי בסלע משכן לו".
 
מתחת לעיר דוד, אנחנו יורדים במורד ההר, לכיוון נחל הקדרון. תוואי הנחל, שכיום יבש לגמרי, הוא קו הגבול בין עיר דוד לבין מורד הר הזיתים. שם, למטה, נגלה בהמשך את מקורות מעיין השילוח, מעיין הגיחון, נקבת חזקיהו, ואת המנהרות המקשרות בין המעיינות לבריכות.
 
(המשך, אי"ה, מחר)