יום שני ט' בסיון תש"פ 01/06/2020
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

פרשת שבוע

ההיסטוריה חוזרת

גם בתקופה זו יש אחים העושים מעשי עשיו בעוד הם אחים – כופים את "דתם" ודעתם בכוח על אחיהם שומרי ברית סיני "הַצִּילֵנִי נָא מִיַּד אָחִי מִיַּד עֵשָׂו"

הרב יוסף ברוק, ראש ישיבת 'נתיבות עולם' ט"ו בכסלו תש"ע - 02/12/2009 13:46

"הַצִּילֵנִי נָא מִיַּד אָחִי מִיַּד עֵשָׂו כִּי יָרֵא אָנכִי אתוֹ פֶּן יָבוֹא וְהִכַּנִי אֵם עַל בָּנִים:" 
 
בהיסטוריה היהודית רבת השנים התקיימה נבואה מרה זו לא אחת. מציאות בה ה"אחי" – הוא עשיו, האחוה האמיתית נפלה לפני תופעת עשיו, כאשר מחוץ שכלה חרב – האויבים החיצוניים, הרי שמחדרים – מתוך העם היתה האימה גדולה.

בתקופת החשמונאים כאשר השלטון היווני רצה לכפות על עמנו את אמונתו ודתו, כפי שעשה בכל הארצות אותן כבש, תחילה היה נצחון צבאי שהביא לכניעה "רוחנית" הכוללת עזיבת האמונה והדת הקיימת אצל יושבי הארץ והפיכתם לחלק מהאימפריה היוונית האלילית. וכה אמר מתתיהו החשמונאי: "אם אמנם יסורו כל עבדי המלך גוי גוי מאלוהיו וישמעון לקולו להמיר את חוקות אבותיהם,לא כן אנכי ומשפחתי כי לא נסור ימין ושמאל מאחרי חוקות אבותינו. חלילה לנו לשוב ממצוות ה' אלוקינו ולהפר בריתו, לכן את דתי המלך לא נעשה, ואת חוקותינו לא נמיר בחוקות המלך" (חשמונאים א', פ"ב). הצהרה ברורה ואמיצה זו עמדה בסתירה מוחלטת להתנהגותם ודרכם של רבים רבים בדורו אשר בהתלהבות הצטרפו ליוונים הנאורים והמצליחים, והיו למשתפי פעולה כנגד אחיהם שומרי האמונים לה'.

גם בעת החדשה, כאשר הקומוניזם כבש את העולם בסערה ובלהט, שכתמיד ביקשה להרוס את העבר מתוך הבטחות על עתיד אנושי חדש. "עולם ישן עד היסוד נחריבה" שרו בדבקות והתלהבות, ואכן לדאבון לב הצליחו בכך בעזרתם של אנשי הייבסקציה הייברי-סקציה המחלקה היהודית אשר הרעו יותר מכולם לאחיהם שומרי המצוות  - הסגירו, הלשינו ובגדו בבני משפחה קרובים, רבים מהם תפסו עמדות בכירות בשלטון החדש (עד אשר סר חינם והוצאו להורג או הוגלו לסיביר, כאשר סיימו את מלאכת ההרס).

גם בתקופה זו יש אחים העושים מעשי עשיו בעוד הם אחים – כופים את "דתם" ודעתם בכוח על אחיהם שומרי ברית סיני. כאשר בתקופת השואה הובאו ארצה ילדים פליטי חרב שנקראו "ילדי טהרן", שרובם המוחלט בנים ובנות למשפחות דתיות, נמסרו רובם לחינוך ושיקום לקיבוצים שדרכם היתה הפוכה מדרך הוריהם. ואח"כ עם קום המדינה הובאו ועלו ארצה יהודי צפון אפריקה, היו האחים תלמידי עשיו אויביהם הרוחניים.
וכשם שהצילנו מידו, יצילנו מכל הקמים עלינו.

שבת שלום!