יום שלישי י"ב בסיון תשפ"ד 18/06/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

פרשת שבוע

חומה של תורה

"וַיְדַבֵּר ה' אֶל משֶׁה בְּמִדְבַּר סִינַי בְּאהֶל מוֹעֵד בְּאֶחָד לַחֹדֶשׁ הַשֵּׁנִי בַּשָּׁנָה הַשֵּׁנִית לְצֵאתָם מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם לֵאמר:"

הרב יוסף ברוק, ראש ישיבת 'נתיבות עולם', כ"ח באייר תש"ע - 12/05/2010 15:35
אין כמדבר ללימודה של תורה. כאשר קבלו בני ישראל על עצמם עול התורה, צרפו אליו את הנשמע לנעשה. אם כן יש צורך לדעת כיצד, מתי, מה וכמה לעשות. וכשם שתיקנו מחברי התפילה "ותן בלבנו בינה להבין ולהשכיל, לשמוע, ללמוד וללמד לשמור ולעשות ולקיים את כל דברי תלמוד תורתך באהבה" (מתוך תפילת שחרית – אהבה רבה).

היה דור זה ראשון למקבלי התורה עליו הוטלה משימת הלימוד וההעברה לדורות הבאים, ולשם כך ניתנו לו כל התנאים האופטימליים. לא היה עליהם לעבוד לפרנסתם, שכן המן, אוכל אלוקי, מושלם היה, יורד לפתח ביתם מידי יום ביומו. גם שתיה צמודה היתה להם ע"י בארה של מרים. בעבודות חקלאות ובנין לא עסקו כי היו נעים ונדים. בגדיהם לא בלו ונעליהם לא נקרעו, ולימוד התורה ועיונה מילאה את כל עולמם. כך אומר המדרש: לא ניתנה תורה אלא לאוכלי המן (תנחומא פרשת בשלח).

וכאן בפנינו אחד מהתנאים ההכרחיים ללמוד תורה השונה משאר המדעים והחכמות. על הלומד להתמסר כל כולו ללמוד, ושקיעה והתמסרות זאת היא המנוף העיקרי לעלייתו של אדם בתורה. אמת, גם זמן קצר, גם קביעת עיתים חשובה היא ביותר, אך למעלת השלימות לא תוביל, וזה מביאנו לחיי עולם קיום לעד.

מכאן ניתן להבין את המסגרת המיוחדת לבני תורה גם בדורנו. תפקידן של הישיבות לאפשר לימוד מכסימלי ללא צורך בעיסוק צדדי. הן מעמידות לתלמיד את כל התנאים רק כדי שההתמסרות ללימוד לא תפגם. מעין קיומם של ישראל במדבר וקבלת התורה לדורות.

ואכן רואים אנו כי זכות התורה עומדת לנו לחומה ומגן מפני אויבינו הרבים.
 
שבת שלום!