יום שישי ט"ז בחשון תשפ"ב 22/10/2021
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

הגירעון השנתי: כ-18 מיליארד שקל

מתחילת השנה הפסידה הממשלה מיליארדים, לעומת רווחים בשנה שעברה. ההכנסות בירידה: רק 84.5 מיליארד

שמואל ברזל י"ד בתמוז תשס"ט - 06/07/2009 11:36
מצבה הכלכלי של הממשלה הולך ונהיה גרוע יותר. מתחילת השנה מסתכם הגרעון הממשלתי ב-17.7 מיליארד שקל, לעומת עורף של 2.1 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד. רק בחודש יוני גדל הגירעון בכמעט 7 מיליארד שקל. במשרד האוצר מסבירים, כי הגירעון הגבוה משקף גידול חד-פעמי בהוצאות הממשלה והכנסות מסים נמוכות בהשוואה לחודשים הקודמים השנה.
 
על-פי אומדנים שנערכו בחטיבה למידע ניהולי באגף החשב הכללי במשרד האוצר, בחודש יוני היה לממשלה גירעון בסך של 6.9 מיליארד שקלים וגירעון של 6.4 מיליארד בפעילות למימון. בפעילות מקומית היה לממשלה גירעון של 6.4 מיליארד שקלים ובפעילותה בחו"ל גירעון של כחצי מיליארד שקלים.
 
באוצר אומרים, כי מתחילת השנה מסתכם הגירעון בסך של 17.7 מיליארד שקלים. בתקופה המקבילה אשתקד היה לממשלה עודף בסך של כ-2.1 מיליארד שקלים. מהנתונים עולה עוד, כי הגירעון הממשלתי ב-12 החודשים האחרונים (יולי 2008 עד יוני 2009) מסתכם בכ-35.0 מיליארד שקלים.
 
סך ההוצאות של משרדי הממשלה מתחילת שנת 2009, הסתכמו בסך של כ-18.4 מיליארד שקלים והיו גבוהות בכ-3 מיליארד מהרמה החודשית הממוצעת מתחילת השנה. ההפרש, רובו ככולו מוסבר על-ידי דמי ההבראה והמענק של 36% – כ-1.3 מיליארד שקלים ששולמו בתחילת השנה, ומההעברה, לראשונה השנה, בסך 1.4 מיליארד שקלים לקרנות הפנסיה הוותיקות.
 
מתחילת השנה מסתכמות הוצאות משרדי הממשלה בסך של כ-91.1 מיליארד שקלים, הוצאה גבוהה בכ-3.7% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, אז עמדה ההוצאה החצי-שנתית על 87.8 מיליארד שקלים.
 
סך ההכנסות ממסים הסתכמו בחודש יוני בכ-13.0 מיליארד שקלים, ומתחילת השנה בסך של 84.5 מיליארד, בהשוואה ל-96 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד, ירידה נומינלית של 12.0%. במסים ישירים הסתכמה הגבייה ביוני בכ-6.3 מיליארד שקלים ובעקיפים בכ-6.3 מיליארד שקלים. בפעילות המימונית של הממשלה הסתכם גיוס הון נטו בחודש יוני בסך של כ-4.5 מיליארד שקלים.