יום רביעי י"ז בשבט תשפ"ב 19/01/2022
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

טהרן זה לא כאן!

אלימות השוטרים בירושלים, הזכירו לדוד כץ תמונות קשות מטהרן. מותר לעצור מפירי חוק, אבל בלי אלימות

דוד כץ (טור אישי) ו' בתמוז תשס"ט - 28/06/2009 00:12
נתחיל מהסוף: לבושתנו ולצערנו, יהודים בעלי חזות חרדית, ובהם ילדים, נערים בני טיפש-עשרה, פרחחים ובוגרים יותר, השליכו בשבת ולאחר צאתה אבנים, בקבוקים, חפצים, מזון, ועוד כל מיני מרעין בישין לעבר שוטרים, שרפו פחים במוצ"ש, זרעו בכביש לכלוך ואבנים. היו גם הרבה מאד יהודים חרדים שבאו למחות, בכאב רב, על חילולי השבת המתעצמים בירושלים. אלו לא עשו דבר מלבד קריאות "שבת" כאובות.

רבבות במפגן למען השבת

עצורים בהפגנות מחאה למען השבת
 
אלה גם אלה נעצרו. המשטרה עצרה במהלך השעות האחרונות, לפני ולאחר צאת השבת, למעלה מארבעים בני-אדם. בין העצורים ישנם גם כאלה שראוי היה שיישבו קצת במעצר כדי שלא יכפישו את היהדות החרדית, וישנם מבין העצורים גם אלה שראוי לנו להתגאות בהם, על מסירות נפשם לצאת ולהפגין, ביודעם כי הם נכנסים למקום סכנה של ממש. כואב להם שמחללים את השבת, כואב להם שהשבת נרמסת בראש כל חוצות, באופן רשמי. כואב להם מה שכואב לכולם.
 
אבל כואב לנו עוד יותר, שהם מקבלים מכות משוטרים יהודיים. לזה כבר התרגלנו. ב-60 שנות המדינה עוד לא היתה כאן הפגנת חרדים בלי אלימות. לפעמים יותר, לפעמים פחות. השוטרים מלומדים בכך. הם גם עוברים סדנאות מיוחדות לפיזור הפגנות. פעם הם היו מתאמנים על הערבים במזרח ירושלים ובשטחים. היו מקרים שהם הגיעו להתאמן על גופותיהם של קשישי וזקני ירושלים שבאו למחות בהפגנות השבת. כעת הם שבו לעשות זאת על גבם של יהודים חרדים.
 
כמה חבל ששוטרי משטרת ירושלים רואים את מה שמתרחש בימים האחרונים באיראן, ולא לומדים לקח. עיני העולם כולו נשואות לעבר טהרן. הדם נשפך שם כמים. האלימות חוגגת. השלטון מדכא באלימות רצחנית את המהומות, ההתקוממות וההפגנות. ראשי מדינות ונשיאים, שרים ודיפלומטים, מגנים, מי בפה מלא ומי בשפה רפה, את ההשתוללות המטורפת של שוטרי משטרת טהרן.
 
ושוטרי משטרת ישראל רואים את הקולות ושומעים את הגינויים – ואינם מתביישים לעשות את אותו הדבר.
 
למען האמת, לא בדיוק אותו הדבר. ברוך ה', וזה ממש נס, שכולם נותרו בחיים אחרי הפגנות השבת האחרונות. בירושלים אין (עדיין) ירי לעבר מפגינים, אין דיכוי רצחני של הפגנות. אבל יש אלימות חריגה ביותר של שוטרים, המפעילים זרנוקי מים ואלות כלפי אנשים שמבקשים למחות על חילולי השבת (וגם כלפי ארחי-פרחי שמשמיצים את היהדות החרדית).
 
יאמרו השוטרים: אנחנו לא יכולים להבחין בין אדם שזועק "שבת", לבין אדם שמשליך אבנים. נכון מאד. לזעוק 'שבת' מותר במדינת ישראל. כל דבר אחר אינו חוקי. אבל עם קצת מחשבה ויצירתיות, בלי הרבה "דם בעיניים", תוכלו לעשות אבחנה בין מפגין לבין מוחה, בין משליך אבנים לבין פרחח.
 

צילום: קובי גדעון
צעיר מבוהל מובהל למעצר, הערב צלם

התקשורת נהנית לחבוט בחרדים, ולדווח על "מהומות השבת" בירושלים. לצופה הממוצע מהצד, הכותרת הזאת מזכירה "מהומות" מסוג אחר, לא הרחק מכאן, בטהרן.
 
אבל כאן זה לא טהרן. אנחנו, החרדים, לא קיצוניים כמו האיראנים המטורפים. יש לנו דרישות מאד ברורות וקיצוניות: לשמור על השבת, כי כך ציווה בורא עולם בתורתנו הקדושה. מדינה המתיימרת להיות "מדינה יהודית", צריכה לשמור קצת (הרבה) על השבת בפרהסיה. אם היא מעוניינת לפגוע בקדושת השבת ולפגוע במאות אלפי מאמינים השומרים על השבת, אין זה אומר שהיא גם יכולה לדכא מחאה באלימות קשה.
 
היה לנו בירושלים שקט הרבה מאד זמן. מזה שנים שלא הורגלנו לאירועים כאלה. חבל מאד, שממש בימים שהמהומות באיראן שוברות שיאים של אלימות מצד השלטונות, עושים השוטרים שירות רע להסברה הישראלית. תמונות מהאירועים הללו בירושלים, יכולים לייצר נזק תדמיתי קשה מאד לישראל.
 
ומכיוון שטהרן זה לא כאן, אנא, שוטרי המשטרה, תכניסו ידיים לכיסים, תתאפקו, ותמצאו דרכים אחרות לפזר הפגנות של יהודים חרדים. מותר לכם לעצור מפירי חוק וסדר. אפילו חובה. אפשר לעשות זאת בלי אלימות קולקטיבית כלפי אנשים שכל חטאם הסתכם במחאה לגיטימית או חלפו ברחוב או צפו בנעשה. וגם אלה שאתם מוכרחים לעצור – אנא, בלי אלימות.
 
נס אחד בכל זאת התרחש בשבת בירושלים: 50,000 איש הגיעו להתפלל בכביש בר-אילן, ואף אחד לא נעצר, לא הוכה ולא נאלץ להתאשפז בבית החולים.
 1. 6. מדינת משטרה
  משתאה 28/06/2009 10:03
  ממש מדינת משטרה, בא נראה את המשטרה משליטה סדר בפשע המאורגן לפני כמה אנשים צעירים
 2. 5. אין לכם מושג כמה שזה נכון
  המפגין 28/06/2009 08:12
  הייתי במקום, והמשטרה פשוט השתוללה בחמת זעם, זה היה מפחיד, זה בהחלט הזכיר את הדיווחים מאירן.
 3. 4. אמת לאמיתה, כל מילה נכונה
  לא איראני 28/06/2009 08:08
  חייבים להקים תנועת מחאה ענקית נגד האלימות הזו,
 4. 3. עצוב כמה שזה צודק
  אחד מן העם 28/06/2009 08:07
  אירן זה כאן
 5. 2. המסקנה- קשה הרבה יותר
  קבל עם 28/06/2009 00:49
  ה'נס' המדובר, שבו 50,000 יהודים חרדיים באו להתפלל ולא נעצר אחד מהם ברור ביותר.
  כל אותם עשרות אלפים שהתקבצו עם קבלת שבת המלכה באו על מנת לקיים צו מקודש של גדוליהם, אדמו"ריהם ורבניהם. הם באו להתפלל, כדי להעניק תשובת משקל רוחנית לחילול הקודש ושבת קודש. רעיונות מופרכים כ'אקשן' וחרחור ריב, לא עלו במוחם. הם באו להתפלל על מנת לשוב אחר כך לקידוש ליל שבת. לא כך הוא, אצל אותם אלו שבאו להפגין בצהרי היום, ותקנו אותי אם אני טועה, לא נקראו לכך על ידי אף אחד מגדולי הציבור. היו מתוכם, אמנם, אלו שבאו למחות בכאב אמיתי. אבל על פי הדיווחים הקשים של השלכת אבנים על שוטרים יהודיים, ובעיצומה של שבת קודש,כל בר דעת מבין כי רובם היו אלו שבשעת קבלת שבת היו עסוקים בפיצוח גרעינים הרחק הרחק ממקור הקדושה. שם הם הבינו כי יהיה יבש מדי. רוחני מדי, ואמיתי מדי.כל אותם משולי המחנה שגרמו לכל הפרובוקציות שבשלן נעצרו מיקירי ירושלים מזיקים לנו, מכפישים את שמנו, וצריכים להיות מוקעים מעל כל במה אפשרית.
 6. 1. משוואה קשה
  שמוליק 28/06/2009 00:30
  המשוואה בין אירן לבין מאה שערים קשה. אבל הכותב צודק.