יום שישי ט"ז בחשון תשפ"ב 22/10/2021
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

נתניהו הכריע במחלוקת על חוק בנק ישראל

הפיקוח על השכר בבנק ישראל יישאר במשרד האוצר ויוקם מנגנון בקרה וערעור בפני ועדה ציבורית

שמואל ברזל א' בתמוז תשס"ט - 23/06/2009 07:29
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש אמש (ב') עם שר האוצר, יובל שטייניץ, עם נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר וסגן שר האוצר הרב יצחק כהן, והציג בפניהם את הכרעתו בנושא חוק בנק ישראל החדש ובכלל זה המחלוקת סביב סוגיית הפיקוח על השכר בבנק ישראל. הכרעת ראש הממשלה, התקבלה בהסכמת שר האוצר ונגיד בנק ישראל, אשר בירכו עליה.
 
בהכרעתו התבסס ראש הממשלה על מספר עקרונות מנחים: השכר בשירות הציבורי, לרבות השכר בבנק ישראל, צריך להיות מפוקח על ידי משרד האוצר; חיוני שתתקיים שקיפות מלאה לגבי האופן שבו משתמשים גופים ממשלתיים באשר הם בכספי הציבור; ועם זאת, הכרחי לשמר את עצמאותו הניהולית והתפקודית של בנק ישראל, כמי שמתווה את המדיניות המוניטארית בישראל, אל מול ייתר רשויות הממשלה ובכללן משרד האוצר.
 
כזכור, בשבוע שעבר הודיע ראש הממשלה לשר האוצר ולנגיד בנק ישראל כי אם לא יגיעו להבנות ביניהם עד לאתמול, הוא יכריע בוויכוח וזאת על-מנת להסיר את העיכובים שנמשכים כבר שנים בחקיקת חוק בנק ישראל החדש – שחשיבותו למשק הישראלי ולניהול המדיניות המוניטארית גדולים מאוד. אמש, כאמור, נועד ראש הממשלה עם שר האוצר ונגיד בנק ישראל ומסר להם את הכרעתו, המבוססת על ההמלצות שהגיש לו בעניין זה מנכ"ל משרד ראש הממשלה, איל גבאי. המלצותיו של מנכ"ל משרד ראש הממשלה, שהוצגו בפגישה, נסמכות על דיונים שקיים עם בנק ישראל ומשרד האוצר בנושא זה בעבר.
 
על-פי הכרעת ראש הממשלה, משרד האוצר ימשיך לפקח על השכר וכן יטפל בחריגות שכר, על-פי הסמכויות המוקנות לו בסעיף 29 ב' לחוק יסודות התקציב, כפי שנהוג בכל הגופים הציבוריים המפוקחים על-ידו. עם זאת, לעניין הסמכות לאשר שינויים בשכר, או בשאלה מהי חריגת שכר, החליט ראש הממשלה כי תוקם לפי החוק החדש ועדה מקצועית חיצונית  שתכריע במחלוקות שיתגלעו בין משרד האוצר לבין בנק ישראל בנושא השכר בבנק. בראש הוועדה יעמוד נציג שיקבע היועץ המשפטי לממשלה, הכשיר לכהן כשופט בית הדין לעבודה,  ולצידו יכהנו בה שני נציגי ציבור שימונו על ידי ראש הממשלה ושר האוצר בהסכמת נגיד בנק ישראל. סבר אחד הצדדים כי החלטת הוועדה אינה על דעתו, יוכל לערער לראש הממשלה והחלטתו תהייה הקובעת.
 
ראש הממשלה הנחה את מנכ"ל משרדו לתקן את טיוטת חוק בנק ישראל החדש בהתאם להחלטתו הנ"ל ולהביאה לאישור הממשלה.