יום ראשון כ"ד בכסלו תשפ"ב 28/11/2021
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

מחירי הדירות צפויים לעלות בקרוב

בעקבות החלטה תמוהה של פקיד במשרד התמ"ת להעלות את מחיר הברזל ב-25%

שמואל ברזל ל' בסיון תשס"ט - 22/06/2009 14:49
בעוד ששר השיכון הרב אריאל אטיאס קורא לנקיטת פעולות להוזלת דירות לזוגות צעירים וראש הממשלה בנימין נתניהו מקדם רפורמה במנהל מקרקעי ישראל במטרה להוזיל את מחירי הדירות, שנה בלבד לאחר החלטת הכנסת לבטל את המכס על הברזל על מנת להוזיל את עלויות הבניה בישראל לטובת רוכשי הדירות, קיבל ראובן פסח, פקיד הממונה על היטלי סחר במשרד התמ"ת, החלטה תמוהה להטיל מס על ייבוא ברזל בשיעור של 133 דולר לטון ברזל, ובכך לייקר את הברזל בשיעור חד של כ-25% באופן מיידי. כך טוענים בהתאחדות הקבלנים.
 
בעקבות ההחלטה קיבלו הקבלנים הודעות מיבואני הברזל ומיצרני הברזל המקומיים על ייקור מיידי של הברזל מכ-2,300 ש"ח לטון עד היום לכ-2,850 ₪ לטון לאחר החלטת המס. בהתאחדות הקבלנים זועמים על ההחלטה ופועלים לביטולה.
 
ביום חמישי בערב נערכה בהתאחדות הקבלנים ישיבת חירום דחופה בנושא בהשתתפות יועצים משפטיים ובימים הקרובים תגיש ההתאחדות באמצעות משרד עוה"ד יהודה רוה עתירה מנהלית לביטול ההחלטה.
 
מנכ"ל התאחדות הקבלנים, יוסי גורדון, ציין כי ההחלטה התקבלה בצורה חד-צדדית, בלתי-מידתית ובלתי-סבירה. "אני בטוח כי שר התמ"ת, בנימין בן-אליעזר אינו מודע להשלכות של ההחלטה על המשק הישראלי. אם הוא היה מודע להן הוא לא היה נותן שבמשרדו תתקבל החלטה המנוגדת כל כך למדיניות הממשלה ופוגעת בציבור רוכשי הדירות". 
 
ייקור של 25% במחיר הברזל משמעותו שרוכשי הדירות ישלמו בשנה הקרובה תוספת של  כ-250 מיליון שקלים על דירות חדשות שיקנו, ובכך לגרום להתייקרות לא מוצדקת של עוד כ-1% לכל דירה. רוכשים שכבר קנו דירות ולא השלימו את התשלומים לקבלן, יגלו שהם נדרשים לשלם עוד מאות עד אלפי שקלים בכל תשלום כתוצאה מייקור המדדים, וכל זאת בשביל הגנה לא נחוצה על יצרני הברזל המקומיים שהציגו בשנת 2008 רווחים יוצאי דופן ולאחר שמחירי הברזל החלו לרדת, ניצלו את המצב לנסות לקבל הטבות מפליגות מהמדינה.
 
מלבד הפגיעה ברוכשי הדירות העלאת מחירי הברזל תייקר פרויקטים של המדינה בתחום התשתיות כמו פרויקטים של רכבת ישראל, הקמת גשרים ומנהרות ועוד, בעשרות אחוזים. הנזק המוערך לענף עומד על כ-400 מיליון שקל. "מחירי הברזל חזרו לרמתם מלפני שנתיים והם עדיין מאפשרים רווח משמעותי ליצרנים המקומיים ניתן לראות כי היצרנים המקומיים שהגישו את הבקשה להיטל הרוויחו ב-2008 מאות מיליוני שקלים וההגנה עליהם לחלוטין לא נחוצה בעיקר שמי שמשלם את המחיר הם רוכשי הדירות" אומר גורדון.
 
יו"ר ועדת משאבים בהתאחדות הקבלנים, צחי לנדאו אומר כי "ההחלטה לא קשורה למציאות. היא התקבלה תוך זמן מאוד קצר וללא בחינה של ההשלכות שלה על המשק ולכן מעלה חשש אמיתי למניעים לא כשרים בקבלתה".