יום חמישי כ"ח בכסלו תשפ"ב 02/12/2021
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

מלחיץ: לא מבריאים כי אין כסף

מחקר חדש של מרכז טאוב מצביע על גידול ממאיר במחירי שירותי רפואה, שגורם למטופלים רבים לא להמשיך או אפילו לא להתחיל טיפול רפואי נחוץ

איתן פריד, כ"ה באב תש"ע - 05/08/2010 13:38
העלייה החיובית בהשקעה בשירותי רפואה לנפש בישראל נמחקת ברובה בשל עליית המחירים היחסית במחירי שירותי הרפואה, תוצאה של ירידה בחלקו של המימון הציבורי של השירות. במילים פשוטות: עליית המחירים מביאה לירידה בצריכת שירותי הרפואה, כך עולה ממחקר שערך מרכז טאוב בנושא.

בשנים 1995-2008, עלה מדד מחירי שירותי הרפואה במימון פרטי של משקי בית בכ-29 אחוז, ביחס למדד המחירים הכללי, וב-34 אחוז, ביחס למחירי התוצר (מחירי סך המוצרים והשירותים במשק). בתקופה זו עלה מדד מחירי שירותי הרפואה במימון ציבורי ב-12 אחוז, ביחס למדד הכללי, וב-17 אחוז, ביחס למחירי התוצר.

רמת המשאבים שהיא משקיעה במערכת הבריאות, ביצועי מערכת זו נחותים לפי כל אמת מידה. 

Flash 90
עליית מחירים של שרותי רפואה פרטיים []

 נראה כי, המדד המשוקלל של מחירי שירותי הרפואה – המשלב את המדדים במימון פרטי וציבורי – הולך ועולה בקצב מהיר יותר ממדדי המחירים הכלליים, בפרט נוכח הגידול בחלקו של המימון הפרטי של שירותי הרפואה,

ישראל מאמצת, אפוא, דפוס אינפלציה בשירותי רפואה המתקרב לדפוס האמריקאי וזונחת דפוס המאפיין את  22 המדינות המפותחות (להוציא את ארה"ב) החברות בארגון ה-OECD ( Organization for Economic Cooperation and Development  ) --  ארגון אליו הצטרפה ישראל בימים אלה. בין מדינות אלה נמצאות צרפת וקנדה, אשר לגביהן יש נתוני מחירים השוואתיים.


מדד מחירים של שירותי רפואה ביחס למחירי תמ"ג []

הישגיה של מערכת הבריאות בישראל, שהיו טובים עד כה לפי כל אמת מידה – רמת בריאות האוכלוסייה, שביעות רצון ועלויות – נחשפים בעשור האחרון לסיכון הולך וגובר כתוצאה מהעלייה בחלקה של ההוצאה הפרטית במימון המערכת, המקרבת את ישראל לארה"ב ומרחיקה את ישראל מ-22 המדינות המפותחות האחרות החברות בארגון.
הוצאה ציבורית על שירותי רפואה כאחוז מסך ההוצאה []

הציבור משלם יותר אך אינו מקבל יותר שירות באותה מידה. ההוצאה על שירותי רפואה לנפש בישראל, המביאה בחשבון את מבנה הגילים של האוכלוסייה במחירי התוצר, עולה בקצב גידול ההכנסה או התוצר, כ-30 אחוז על פני התקופה (תרשים 4). אולם האינפלציה היחסית  בשירותי הרפואה מבטלת, במידה ניכרת, את העלייה בהוצאה על שירותי רפואה לנפש מתוקנת לגיל. הוצאה זו עלתה במונחים ריאליים בכ-10 אחוז בלבד.  בהיבט של שוויוניות, עם עליית מחירים, יחסית למחירים אחרים ולהכנסה, פוחתת גם הנגישות לשירות, הנפגעת מלכתחילה מהצורך הגובר במימון פרטי לצורך רכישת שירות רפואי.

יתרה מזו, השינויים במחירים עלולים לאותת, בבחינת לחץ דם גבוה, את אשר עלול להתבטא בסופו של דבר בפגיעה בבריאות הציבור ובהישגיה.

את המחקר ערכו ראש תכנית מדיניות בריאות במרכז טאוב ופרופסור במחלקה לניהול מערכות בריאות.