יום שישי ה' בתשרי תשפ"ג 30/09/2022
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

איראן העבירה לסוריה מערכת מכ"ם מתקדמת

העיתון האמריקני "וול סטרירט ג'ורנל" מדווח הבוקר מפי גורמי מודיעין ישראלים ואמריקנים כי איראן העבירה לאחרונה מערכת מכ"ם מתקדמת העשויה לספק התראה מפני מתקפות פתע של חיל האוויר הישראלי. גורם ישראלי: "איראן מפתחת את המודיעין הסורי". סוריה: "אין תגובה"

יוסי בלוך, י"ט בתמוז תש"ע - 01/07/2010 09:02
איראן הציבה מערכת רדאר מתקדמת בסוריה שעשויה להתריע במקרה שישראל תנסה לתקוף במתקפת פתע את איראן, כך דווחו מקורות ישראלים לעיתון "וול סטריט ג'ורנל".

בדיווח שהתפרסם הבוקר (ה') נאמר כי הרדאר שהוצב בסוריה יחזק את מערך ההגנה הסורי על ידי העברת מידע על גיחות של מטוסי חיל האוויר, דבר שעשוי לפגוע במאזן האסטרטגי במזרח התיכון. הרדאר עשוי גם לשפר את יכולות החיזבאללה בטיווח הרקטות לעבר ישראל.

העברתה של מערכת הרדאר לסוריה נחשפה על ידי המודיעין הישראלי והאמריקני ואומתה גם על ידי גורמים בצה"ל שציינו כיח העברת המערכת היא חלק מתהליך שמבטא העלייה דרמטית בתעבורת הנשק וציוד הלחימה בין סוריה, איראן והחיזבאללה.  

גורמים המעורים בפרטים ציינו כי העברתה של המערכת מאיראן לסוריה מהווה למעשה הפרת האמברגו המוטל על איראן ולפיו נאסר על המדינה האסלאמית לספק, למכור או להעביר סוגי נשק וציוד לחימה. למרות זאת, בישראל הרשמית בחרו שלא לפרסם זאת, בשל ההערכה כי איראן מעוניינת למנף את העברת הרדאר ולעורר מתיחות בגבול הצפון ולגרום לכך שהעיסוק בזירה הצפונית יסיט את תשומת הלב מתכניתה הגרעינית.

גורם צבאי ישראלי אמר בתגובה לדיווח כי "איראן מפתחת את המודיעין הסורי. בשל כך, ישנם נציגים איראנים בסוריה. סיוע במכ"ם הוא רק ביטוי אחד של שיתוף הפעולה בין המדינות". עורכי הידיעה ראיינו גם טיס ישראלי שציין כי "במלחמת לבנון השניה לא היה איום לטיסות חיל האוויר, אך אנחנו יודעים שבמלחמה הבאה זה לא יהיה המצב".

שגרירות סוריה בוושינגטון הגיבה בביטול לידיעה אותה כינתה - "תרגיל יחסי ציבור קלאסי של ישראל, שמטרתו היא להסיט את תשומת הלב העולמית מפשעיה בעזה ובשטחים הכבושים האחרים. אנחנו לא נבזבז את זמננו בתגובה על כך".