יום שלישי י"ח בתשרי תשפ"ד 03/10/2023
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

סיכום: ועדת בדיקה בראשות שופט עליון

דיווח: ישראל וארה"ב הגיעו לסיכום על אופי והרכב ועדת הבדיקה הממשלתית לבדיקת אירועי המשט לעזה. ככל הנראה יעמוד השופט העליון, יעקב טירקל בראשות הוועדה ולצידו משפטנים בינלאומיים ושני משקיפים זרים מארה"ב ומאירופה. נתניהו, ברק ואשכנזי - יעידו

יוסי בלוך, כ"ט בסיון תש"ע - 11/06/2010 09:01
נמצאה הנוסחה. ישראל וארה"ב הגיעו להסכמה על משותפת על אופי והרכב הוועדה שתוקם לבדיקת אירועי המשט לרצועת עזה, כך מדווח הבוקר (ו') עיתון 'הארץ'. לפי הדיווח, בראשות הוועדה יעמוד שופט בית המשפט העליון, יעקב טירקל. ככל הנראה יודיע היום נתניהו על הקמתה של הוועדה, על הרכבה ועל סמכויותיה.

לפי המסתמן, ועדת הבדיקה שתוקם לא תהיה ועדת חקירה ממלכתית וגם לא ועדת בדיקה ממשלתית – לה יש תוקף חוקי מכוח חוק יסוד הממשלה. מלבד השופט העליון, יאיישו את הרכב הוועדה משפטנים המתמחים בדין הבינלאומי ושני משקיפים זרים – מארה"ב ומאירופה.

תפקידם של חברי הוועדה יהיה לבדוק את ההיבטים החוקיים של המצור על עזה, האם ניתן לפי החוק הבינלאומי לעצור את המשט במים שאינם בתחום הטריטוריאלי של ישראל והאם דרך ההשתלטות בפועל ומידת הכוח שהופעל בה תואמת את כללי החוק הבינלאומי.

ראש הממשלה ושר הביטחון כבר הודיעו כי יופיעו למתן עדות בפני וועדת הבדיקה. בנוסף אליהם, גם הרמטכ"ל אשכנזי ומפקד חיל הים יעידו בפני חברי הוועדה – למרות זאת, הוסכם שחיילי צה"ל שהיו שותפים לפעולת עצירת המשט לא יצטרכו להעיד בפני הוועדה.

במקביל לעבודת הוועדה שתוקם, החל בימים האחרונים צוות הבדיקה הפנימי בצה"ל בראשות האלוף גיורא איילנד לבדוק את השתלשלות האירועים בתוך צה"ל. בדיונים על הקמת הוועדה הממשלתית סוכם כי לצורך קבלת המידע על התהליכים שאירעו בצה"ל יוכלו חברי הוועדה להשתמש בתחקירים הפנימיים שעורכים האלוף איילנד וצוותו.

העיכוב מההכרזה על הקמת וועדת הבדיקה עד כה, נבע מדרישה אמריקנית לשילובו של שופט עליון שיעמוד בראשות הוועדה, זאת כדי לשוות לה אמינות גבוהה. כעת, בעקבות הסיכומים שהושגו בין וושינגטון לירושלים, נראה שההכרזה על הקמת הוועדה תהיה היום או במוצאי שבת.