יום ראשון ז' בחשון תשפ"א 25/10/2020
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

העובדים הזרים מגיעים לוועדת השרים בכנסת

עובד זר לא יוכל להמיר את עבודתו בתפקיד קל יותר, ויחויב בהכשרה מתאימה במדינת המוצא, כך מנסה חה"כ כצהל'ה לקבוע בחוק. וועדת השרים לענייני עו"ז תבחן היום הצעת חוק של חה"כ כצהל'ה הממליצה על שורה של צעדים המגבילים את העסקת העובדים הזרים בישראל

איתן פריד, י' בסיון תש"ע - 23/05/2010 11:46
היום (א') תעלה לוועדת שרים לענייני חקיקה הצעת החוק של יו"ר הועדה לבחינת בעיית העובדים הזרים, ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה - יו"ר האיחוד הלאומי) ושל ח"כים מ-6 סיעות נוספות מן הקואליציה ומן האופוזיציה. על הצעת החוק חתומים גם החכ"ים יוחנן פלסנר (קדימה), איתן כבל (עבודה), משה (מוץ) מטלון (ישראל ביתינו, חבר הוועדה), אורי אורבך (הבית היהודי), סגן יו"ר הכנסת יצחק  וקנין (ש"ס, חבר הוועדה) וסגן יו"ר הכנסת כרמל שאמה (ליכוד, חבר הוועדה). ארבעה מן החותמים הינם חברי הועדה מ-4 סיעות שונות.
 
הצעת החוק מבקשת לקבוע, לדוגמא, שלא יוכנס עובד חדש לארץ אא"כ נבדק שאין עובד אחר בארץ. "סוף סוף יש קריטריון שמחייב את זה", אומרים בקרבתו של כצהל'ה. נקודה נוספת בהצ"ח מבקשת הקמת מאגר של העובדים הזרים הנמצאים ועובדים בארץ - דבר עליו הוחלט ממזמן אך לא נעשה שום דבר בנידון, כפי שהעידו משרדי הממשלה השונים בכל דיוני הוועדות.

הגדרת תחום עיסוק ותחום עבודה של כל עובד זר שנכנס לארץ - על מנת שעובדים לא ינטשו מקומות עבודה קשים או מרוחקים לטובת עבודה קלה או בבתחום אחר או בעיר אחרת, חיוב הכשרה מתאימה לעובדים - דבר שהרבה חברות מצהירות שקורה אבל לא קורה בפועל. לדוגמא: יובא ארצה לתחום הסיעוד רק מי שהוכשר בחו"ל לעבוד עם זקן וחולה.

מלבד זאת, תחוייב הגדרת חוזה והודעה לעובד - סעיף שמגדיר את החוזה, וכן החובה להודיע לעובד על  תנאי העסקה. הסדרי העבודה בתחום הסיעוד אינם מוגדרים כיום, כעת, העובד יודע את זכויותיו וגם לא יוכל לטעון שלא ידע שבא לעבודה קשה כל כך.
 
יוזמי ההצעה מציינים, כי היא גמישה ומאפשרת לשר לשנות אותה לפי צורכי המציאות המשתנים.

מהיום יהיה קשה עוד יותר להשיג מטפל פיליפיני להורים קשישים? ייתכן מאד שיש מי שייקח את העניין ברצינות.