שבת כ"ב באדר א תשפ"ד 02/03/2024
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

פועלים גם נגד ילדים

מה צריך לעשות ילד בן חמש שהתייתם מאביו? לשלם לבנק פועלים 28,000 ₪ . זו הדילמה שבפניה עמדה אם ליתום בן חמשף עד להתערבות בית המשפט

איתן פריד, י' בסיון תש"ע - 23/05/2010 09:09
יתום עם חובות: לפני שנתיים, נפטר אביו של ב' מנצרת עלית כאשר היה בן חמש בלבד. האב, אשר נפטר בפתאומיות הותיר אחריו חוב לבנק הפועלים, בגין הלוואה אשר לקח טרם מותו. בנק הפועלים כתגובה לא היסס ודרש מבנו היתום, באמצעות לשכת ההוצאה לפועל, לשלם את החזר הלוואה העומד על סך של כ-28,000 ₪. חוק ההוצאה לפועל, עליו נסמך בנק הפועלים, אכן קובע כי הקטין אמור לשאת בחובות אביו, אך על הנקודה כיצד ביכולתו להחזירם דומה כי איש בבנק הפועלים לא התעכב. 

ב' הקטין, כיום בן 7, החליט להשיב מלחמה וגייס את אמו למאבק. האם, אשר בקושי חיה לפרנסתה נדהמה לנוכח דרישת בנק הפועלים, פנתה לעוה"ד אהוד גולן ועמירם מוראד ותבעה בשמו של הקטין את סניף הבנק בעיר. בפסק דין תקדימי אשר ניתן השבוע בבית המשפט לענייני משפחה החליט השופט סארי ג'יוסי, לאור הוראת סעיף 133 לחוק הירושה, לפטור את הילד מתשלום חובת עיזבון אביו המנוח לאחר שמצא כי נכסי העיזבון של המנוח מצומצמים ביותר. מדובר באחד המקרים הבודדים בישראל, לדברי עו"ד גולן, בו ניתן פסק דין שפוטר קטין מחובות הורהו שנפטר ובית המשפט העליון טרם הביע את עמדתו בסוגיה זו. 

עו"ד גולן שטיפל בתיק: "אין צורך להרחיב במילים על האבסורד הגלום בהחלטת הבנק לדרוש מיתום בן שבע לשאת לבדו בחובות אביו המנוח. הייתי מצפה ממוסד גדול כבנק הפועלים להבין שילד בן שבע לא יודע על חובות אביו, ולא מבין את מהותם, ולכן ההיגיון מצביע על ויתור ומחיקת החוב כלפי הילד, גם אם דרישתם מסתמכת לכאורה על הוראות החוק היבש. הקביעה בחוק ההוצאה לפועל כי יורש נושא בחובות אביו או אמו שנפטרו אינה מספקת את המענה הנכון והצודק למקרים כאלו, ויש לשנותה במהרה על מנת לחסוך מילדים אחרים את עגמת הנפש ואת הבעייתיות הכרוכה בפתיחת חייהם בחובות שנגרמו ע"י הוריהם. אני מברך את בית המשפט, אשר לא היסס לקבוע תקדים משפטי בנושא ומקווה שבעתיד לא ידרשו ילדי בתי ספר להתמודד מול  סוללת עורכי הדין של גופים גדולים כבנק הפועלים".

האם מסרה בתגובה כי צר לה שבנק הפועלים לא ידע לבחון את המקרה לגופו טרם פנה להוצאה לפועל. "בחינת הנושא בצורה מעמיקה מצד הבנק יכלה לחסוך מבני וממני את עגמת הנפש שנגרמה במשפט. החוויה הקשה רק העצימה אצלנו את הצער אשר נגרם ממילא בשל אובדן האב" דברי האם.  
 
 1. 1. איזה אטימות, רשעות וטמטום... [לל"ת]
  יהודי 24/05/2010 20:28