יום שלישי ה' בכסלו תשפ"ג 29/11/2022
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

אולמרט יואשם בפרשת המינויים הפוליטיים

פרקליטות המדינה הודיעה כי היא שוקלת להעמיד לדין בכפוף לשימוע את ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, בפרשת המינויים הפוליטיים במשרד התמ"ת. מזכיר הממשלה לשעבר, עובד יחזקאל מואשם גם הוא. יועץ אולמרט: "עוד מעט אולמרט יועמד לדין על חציית כביש"

אהרן שיין, י"ט באייר תש"ע - 03/05/2010 18:55
פרשיה נוספת לרזומה העשיר. פרקליטות המדינה הודיעה היום לראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, ולמזכיר הממשלה לשעבר, עובד יחזקאל, כי היא שוקלת להעמיד אותם לדין בפרשת המינויים הפוליטיים במשרד התמ"ת. ההעמדה לדין כפופה בזכות לשימוע שמוקנית לשניים על פי חוק.

הפרקליטות הודיעה כי תתחשב באולמרט בנוגע לעיתוי השימוע עקב התעסקותו בפרשיות הנוספות שהוא נחקר בהן. כנגד שאר הנחקרים בפרשה לא יוגשו כתבי אישום.

על פי החשד, בתקופה שבה כיהן אהוד אולמרט כשר התמ"ת, מ"מ ראש הממשלה, שר התקשורת ושר האוצר, ניצלו אולמרט ויחזקאל את מעמדם וסמכויותיהם במשרדים השונים, ופעלו, תוך ניגוד עניינים, באורח מאורגן, שיטתי ונרחב, לקידום ענייניהם של חברי מרכז הליכוד, פעילי הליכוד ומקורביהם. כל זאת, בכוונה להיטיב עם חברי המרכז כדי לרצותם, באמצעות סיוע בתעסוקה ובהיענות לבקשותיהם בעניינים שונים מול גורמים בשירות הציבורי, והכל כדי לחזק את מעמדו הפוליטי של אולמרט.

החשדות נוגעים לעשרות רבות של מקרים בגופים שונים שהיו כפופים לשר אולמרט ובהם בזק, רשות הדואר, שירות התעסוקה, הרשות לעסקים קטנים ומינהל מקרקעי ישראל. כן נוגעים החשדות למינויים פסולים של פעילי ליכוד ומקורביהם לנציגי ציבור בבתי הדין לעבודה.

בתגובה לכתב האישום הנוסף, אומר יועצו המיוחד של אולמרט, אמיר דן, כי עיתוי ההכרזה על ההעמדה לדין תמוה. דן הוסיף כי "מדובר בנושא שנופח מעבר לכל פרופורציה. לא נפל שום פגם בהליך המינויים של בעלי התפקידים וחלקם הגדול של המינויים אף עבר את אישורה של ועדת רביבי לבחינת מינויים בשירות הציבורי. זאת ועוד, לא הופעל שום לחץ פסול כלשהו לאישור מינויים אלה, שנעשו בהתאם ועל פי כל הקריטריונים הקבועים בחוק". דן שאל: "האם באמת אין למערכת אכיפת החוק שום נושא אחר לעסוק בו ולהיבנות ממנו מלבד אולמרט? מפתיע שבפרקליטות לא מנהלים עדיין חקירה נגד אולמרט גם על כך שלא חצה את הכביש במעבר חציה".

פרקליטיו של עובד יחזקאל, עורכי הדין דוד ודפנה ליבאי, אמרו בתגובה להאשמות כנגד מרשם "יחזקאל טיפל כיועצו של השר אולמרט, בתוקף תפקידו, באלפי פניות של אזרחים לשר, חלק קטן מהן של חברי מרכז הליכוד. עובד יחזקאל פעל לפי הנחיות השר, הפנה את כל הבקשות, לא רק של חברי המרכז, לטיפולם של הגורמים הרלבנטיים".

פרקליטיו של יחזקאל מדגישים, כי יחזקאל "לא היה מוסמך למנות, לא עסק בעצמו במינויים פוליטיים, לא היה לו שום אינטרס למנות חברי מרכז, והוא לא היה מעורב בפעילות בלתי חוקית כלשהי. יחזקאל היה עובד ציבור מסור, שומר חוק, והוא נדהם מכך ששוקלים להעמידו לדין. הוא מאמין כי פרקליט המדינה ישמע את תגובתו בשימוע ולא יעמידו לדין".

במהלך חודשי החקירה, נחקרו והעידו כ- 400 מעורבים, ביחס לעשרות רבות של מינויים או הטבות. חומר החקירה בפרשה זו כולל כ- 80 ארגזים המכילים עשרות אלפי מסמכים.

החקירה נפתחה באוקטובר 2007 בהחלטת היועץ המשפטי לממשלה דאז ובוצעה על ידי צוות חקירה מיוחד בראשות ראש יאח"ה דאז, תנ"צ שלומי איילון, בליווי של צוות פרקליטים מהמח' הכלכלית בפרקליטות המדינה, בראשות עו"ד אביה אלף.
במקביל לפרשיה הנוכחית עומד אולמרט לדין בפרשת טלנסקי, פרשת ראשונטורס ופרשת מרכז ההשקעות. ביחד עם זה אולמרט חשוד מרכזי בפרשת הולילנד שעוררה סערה רבה.