שבת כ' בשבט תשפ"ב 22/01/2022
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

היוצאים: "ארונו של יוסף התגלה בנילוס"

נמצא ארון הקבורה של יוסף בן יעקב אשר ירד למצרים לפני שנים רבות בצורה טראגית, עד שהפך לסגן המלך. המקום המדויק בו הוטמן ארון יוסף בקרקעית הנילוס התגלה לאחר שסרח בת אשר הישישה - אחייניתו של יוסף - כיוונה את משה למקום

מערכת 'טוג' י"ז בניסן תש"ע - 01/04/2010 10:00
בני ישראל נטשו את מצרים, אך לא השאירו בה דבר. מתברר, כי הם לא שכחו אפילו את בן הישראל שכיהן בתפקיד הנחשק ביותר - משנה למלך מצרים - לפני שנים רבות. בין אלפי היוצאים ממצרים ניתן לראות את ארונו של יוסף הצדיק בן יעקב, שהיה לישראלי ראשון במדינה זו ואשר בעקבותיו הגיעו בני ישראל למצרים.

בעוד בני ישראל התעסקו בביזה, הלך רבינו משה בן עמרם והתעסק במצוות העלאת עצמותיו של יוסף. משה זכר כי לפני מותו השביע יוסף את בני ישראל כי יעלו את ארונו. "פקוד יפקוד אלוקים אתכם והעליתם את עצמותיי מזה", אמר אז יוסף.

משה, שביקש לברר את מקום קבורתו של יוסף הצדיק ניגש השבוע לישישה סרח בת אשר, נכדתו של יעקב אבינו שנותרה בחיים מאותה תקופה עתיקה. היא סיפרה למשה בהתרגשות כי לאחר מותו של דודה יוסף, הוחלט בארמון המלוכה להניח את גופו הקדוש בתוך ארון מתכת שייקבע בתחתית נהר הנילוס על מנת שיתברכו מימיו בזכות הצדיק.

השמחה על גילוי מיקום ארונו הייתה רבה, אך כעת עמדה לפני משה בעיית מציאת הארון במים והעלאתו. על שפת הנילוס קרא משה "יוסף יוסף, הגיע העת שנשבע הקב"ה שאני גואל אתכם, והגיע השבועה שהשבעת את ישראל. אם אתה מראה עצמך, מוטב. אם לאו, הרי אנו מנוקין משבועתך". מיד כשסיים דבריו צף על פני המים ארונו של משה.

זהו סיפורו המופלא של ארון הצדיק שנפטר לפני שנים כה רבות והולך בימים אלו עם בני ישראל היוצאים ממצרים. כך קוימה שבועת בני ישראל ליוסף בשלמותה.

עם השלמת הוצאת הארון ממצרים הטמאה, ניטל ממצרים היהודי הראשון שהביא לה ברכה, למדינה אשר לא זכרה אותו והתעמרה בבניו.