יום חמישי ז' בכסלו תשפ"ג 01/12/2022
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

התפתחות בארמון: "צאו מתוך עמי!"

ברגע של שבירה, מתחנן פרעה אל משה כי יוציא את בני ישראל ממצרים: "קומו צאו מתוך עמי". מתח עצום בקרב מחנה בני ישראל המתכוננים לטובה שבבשורות

מערכת 'טוג' ט"ז בניסן תש"ע - 31/03/2010 17:00
ההתרחשות המעניינת המתחוללת בשעה זו בארמון המלוכה נמשכת. לאחר שהמלך המרושע פרעה חיפש את משה ואהרן אחיו, הוא עומד מושפל ומתחנן על חייו. כפי שפורסם, לאחר שכבר ציפה למותו יחד עם כל בכורי מצרים שמתו הלילה בחצות, זימן פרעה את משה לפגישה מיידית. בפגישה אמר למשה באופן מפתיע, כי הוא מוכן לכל בקשה ובתנאי שיופסקו המכות שמספרן הגיע עתה לעשר.

לאחר פגישות רבות שנערכו בשבועות האחרונים, בהם סירב פרעה להפצרותיו של משה, מתחנן פרעה כי רק יבקש - ככל העולה על רוחו. גורמים בארמון המלוכה דיווחו כי משה לא ביקש דבר מלבד לתת לעם ישראל לצאת ממצרים "כדי לעבוד את בוראו", כדבריו.

העם המצרי מוכן פיזית ונפשית לקבל כל פקודה מפי פרעה, גם אם מדובר בשחרור העבדים העבריים. נראה כי אינם יכולים לשאת יותר את המכות הכבדות. "שלח את עמי ויעבדוני", אומר משה בשמו של הקדוש ברוך הוא - לפרעה. המלך לא מתמהמה ומשיב מייד: "קומו צאו מתוך עמי, גם אתם גם בני ישראל ולכו עבדו את ה'".

הודעה זו הינה תפנית מכרעת בכל פרשיית היהודים-מצרים. שאלת השאלות היא, האם אכן הגירוש הינו סופי או שמא פרעה יחזור בו לאחר רגיעה מן המכה, כפי שקרה בכל המכות האחרונות. העבדים כבר מוכנים ליציאה, אכלו את הקרבן במהירות והתארגנו עם חפציהם.

כפי שציווה משה, הם פונים לבתי השכנים ושואלים מהם חפצי ערך, כלי זהב וכסף, בגדי פאר ושלל רב. הם נערכים אל הדרור, אל חגיגת השחרור. מראות מעוררים גיחוך נראו כאשר המצרים טענו כי אין בביתם דבר אך זכו ל"תדרוך" מדויק במבואות בתיהם, שנסרקו על ידי היהודים בזמן מכת חושך.

המתח גובר. הסיכוי ליציאה מעבדות לחירות גדול מתמיד. ייתכן וכבר הלילה יהיה זה סופם של שנות העבדות הנוראיות.