יום שישי ב' בניסן תשפ"ג 24/03/2023
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

קופים בסכנת הכחדה

עמותת הירוקים 'גרינפיס' משיקה מאבק עולמי חדש תחת הכותרת "דם על הידיים", בו יוצאים חוצץ נגד התאגיד הבינלאומי 'נסטלה', שלטענתם גורם להרג קופים

ראובן שטיין, ב' בניסן תש"ע - 17/03/2010 19:10

עמותת הירוקים 'גרינפיס' משיקה מאבק עולמי חדש דרך הרשת תחת הכותרת "דם על הידיים", בו יוצאים חוצץ נגד התאגיד הבינלאומי 'נסטלה', מייצר חטיף ה"קיט-קט", שלטענתם גורם להרג קופי האורנגאוטן.

וכך הם כותבים: "חברת נסטלה הורסת בשיטתיות את יערות הגשם באינדונזיה ומביאה את קופי האורנגאוטן לכדי סכנת הכחדה מיידית. בדו"ח חדש חושף ארגון גרינפיס את מחירו האמיתי של החטיף הפופולארי מבית היוצר של נסטלה-אסם.

"חברת המזון הגדולה בעולם, נסטלה (בישראל: נסטלה-אסם), עושה שימוש רב ויומיומי בשמן דקלים במוצריה. מקורו של אותו שמן דקלים הינו יערות הגשם באינדונזיה, אשר נכרתים בשיטתיות מידי שעה על מנת לפנות מקום למטעי דקל-השמן.

"שמן זה מצוי בין היתר בחטיף הפופולארי "קיט-קט". השימוש בשמן דקלים אשר מקורו ביערות הגשם, מזרז ומחריף את תופעות שינויי האקלים ואף מביא לכדי הכחדתם המעשית של קופי האורנגאוטן, המצויים ממילא בסכנת הכחדה מיידית.

"נסטלה-אסם, הינה צרכנית מובילה של שמן דקלים. על פי נתוניה שלה, בשלוש השנים האחרונות החברה אף הכפילה את השימוש בשמן זה עם 320,000 טונות של שמן דקלים ומדי 5 דקות מיוצרת כמות כזו של חטיפי "קיט-קט", אשר ניתן לבנות ממנה ערימה הגבוהה יותר ממגדל אייפל.

"בשל היעלמות הסביבה הטבעית של קופי האורנגאוטן, הם נאלצים לאכול מעצי הדקל ואז הם נורים למוות ע"י המגדלים החוששים ליבולם היקר. כך מידי שנה, מתים שם אלפי קופי אורנגאוטן המצויים ממילא בסכנת הכחדה מיידית.

"בכל פעם שאתם לוקחים ביס מ"קיט-קט", אתם גם נוגסים, ככל הנראה, ביערות הגשם ההולכים והנעלמים של אינדונזיה, אשר חיוניים יותר מכל להישרדותם של קופי האורנגאוטן", אמרה הבוקר שרון דולב, מנכ"ל גרינפיס בישראל, "על נסטלה-אסם להניח לאורנגאוטנים במנוחה ולהפסיק את השימוש בשמן דקלים אשר מקורו ביערות הגשם".

 [צלם]

 [צלם]

 [צלם]

 [צלם]