יום שישי ב' בניסן תשפ"ג 24/03/2023
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

מקלב: להחזיר לכל אזרח את האפשרות לשלם חשבונות בדואר

בזק ודרך ארץ כבר הודיעו על שלילת האפשרות לשלם חשבונות בדואר ובוועדה לפניות הציבור חוששים שזו רק התחלה. מקלב מבקש מבקש לבלום את התופעה

יהודה שפיגל, ב' בניסן תש"ע - 17/03/2010 13:09

לעצור את הסחף: זה מתחיל בחברת דרך ארץ ובבזק ועלול להמשיך בסחף של מאות חברות, שיחדלו לאשר ללקוחותיהם לשלם חשבונות בדואר.

אל הוועדה לפניות הציבור של הכנסת הגיעו בתקופה האחרונה כמות גדולה של תלונות, על הצעד השרירותי וחד צדדי שננקט על ידי חברת בזק, ובו החלטה שלא לאפשר ללקוחות לשלם את חשבון הטלפון באמצעות סניפי הדואר.


יו"ר הוועדה ח"כ ר' אורי מקלב, אמר כי לא יתכן שבזק תנקוט צעדים חד צדדיים בעלי משמעות כלפי האוכלוסיות החלשות. אלו שמשלמים בדואר הם בעיקר אזרחים ממעמד סוציו אקנומי נמוך, שאינם מחזיקים באמצעים דיגיטליים, והם בסך הכל מבקשים לשלם את חשבונותיהם ללא עמלה.


ואם לא די בכך, דיון הוועדה העלה כי חברת 'בזק' רקחה הסכם עם רשת 'שופרסל' לפיו לקוחות הרשת יוכלו לשלם את חשבונות הטלפון באמצעות רשת 'שופרסל', תוך שבמקביל בוטלה האפשרות לשלם באמצעות חברת בזק.


ההסכם בין שתי החברות, הבהיר יו"ר הוועדה, חוטא חטא חמור לציבור הצרכנים שנהנה עד היום מהאפשרות לשלם את התשלומים באמצעות הדואר ללא עמלה. לדבריו, חברת 'שופרסל', תהנה בעקבות ההסכם ממאגר לקוחות חדש המשתייכים למעמד הסוציו-אקונומי הנמוך, שיגיעו לשלם את החשבונות ללא עמלה, אך זאת לאו דווקא לטובת הצרכנים הרגילים לערוך את רכישותיהם במקומות אחרים.

 
מקלב ציין גם את הפן החוקי של ההסכם בין שתי החברות, ואמר בהקשר לכך, כי על משרד התקשורת לדאוג להפסקה מידית של ביטול ההסכם. "אני קורא להפסקת ההסכם הלא ראוי והלא חברתי של החברה המונופוליסטית בזק מול חברת שופרסל היות וחברת בזק מחויבת להעניק שירות לכלל מנויה. המהלך שבו נקטה בזק ללא קבלת היתר ממשרד התקשורת בעניין הוא חמור ביותר וחייב להפסק באופן מיידי",  אמר.


בנוסף חושש מקלב מתופעת הסחף"- חברות נוספות תחליטנה לא לעבוד עם בנק הדואר ולא לאפשר את תשלום החשבונות ללא עמלות. כך למשל  חברת דרך ארץ (כביש 6) הפסיקה גם היא את התקשרותה עם בנק הדואר לתשלום החשבונות ללא עמלה. "מדובר בתופעה מתרחבת שיכולה להיווצר ויש לתת את הדעת על כך".


חברי הכנסת שהשתתפו בדיון, הצטרפו לדברי היו"ר, ואף הוסיפו כי "חברת בזק הייתה החברה הראשונה שהובילה את ההתנהלות האנטי חברתית בנושא תשלומים. מדובר כאן בצעקה צרכנית, הרי אף אחד לא יכנס לשופרסל רק בכדי לשלם את החשבון, אלא כבר יעשה קניה גדולה, אותה ירגיש בכיסו, הרי מדובר על שכבות חלשות".


מנכ"ל חברת הדואר שנטל חלק בדיון, היצר על הפעולה של חברת בזק, וסיפר כי עד לשינוי המדיניות בוצעו 200,000 תשלומי חשבונות בזק בבנק הדואר. הוא הוסיף כי הם חוששים שחברות רבות יצטרפו להסדר אותו עשתה חברת 'בזק', מה שיגרום נזק רב לציבור הצרכנים.


ח"כ הרב אורי מקלב, יו"ר הוועדה, ציין בסיכום הישיבה  כי הגורמים הקשורים בנושא נמצאים בקיבעון מחשבתי ויש צורך להתגמש ולהתאים את ההתנהלות בהתאם לצרכיהם של הצרכנים. יש להתחשב בכולם. לפיכך הודיע כי  בכוונתו לפנות לשר התקשורת בבקשה להורות לחברת בזק להפסיק באופן מיידי את גביית העמלה למשלמי החשבונות בבנק הדואר.


בנוסף מתכוון מקלב, לפנות למנכ"ל חברת דרך ארץ ולמנכ"ל חברת כביש חוצה ישראל בדרישה לחזור ולאפשר ללקוחות לשלם את חשבונותיהם בבנק הדואר.


כדי למנוע את התרחבות התופעה, מתכוון מקלב, לפנות לשר התמ"ת בבקשה לקבוע מדיניות צרכנית לגבי מכירת שירותים שאינם אופייניים לרשתות מזון- מצב שיכול ליצור תחרות ואנדרלמוסיה בכל נושא השיווק.