שבת י"ב בכסלו תשפ"א 28/11/2020
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

מדוע לא משחררים קרקעות לבניה?

זו השאלה שעלתה לדיון בועדת הכלכלה של הכנסת, בעיקר לנוכח מצוקת הדיור החריפה במגזר החרדי

אבי משה כ"ב בחשון תש"ע - 09/11/2009 17:16
ועדת הכלכלה של הכנסת קיימה היום (ג') דיון מיוחד בנושא התייקרות הדירות בישראל, ההשלכות ודרכי התמודדות. בישיבה השתתף שר הבינוי והשיכון ר' אריאל אטיאס, נציגי התאחדות הקבלנים, נציגי האוצר ואנשי מקצוע נוספים.
 
יו"ר הועדה, אופיר אקוניס, אמר בפתח הישיבה כי רכישת דירה היא הרכישה המשמעותית ביותר שאדם מבצע. "המחירים מאמירים, המיסוי גבוה, הבירוקרטיה המכבידה והמלאי הקטן באזורי הביקוש הופכים את המשימה של רכישת דירה בודדת, למשימה כמעט בלתי אפשרית", אמר.
 
נשיא התאחדות הקבלנים, ניסים בובליל טען, כי קיימת תופעה ברשויות המקומיות, כאשר רוב ראשי הרשויות אינם מעוניינים בדירות קטנות וזולות. "הם רוצים שיבואו אליהם אזרחים ברמה סוציו-אקונומית גבוהה והם לא רוצים דירות קטנות", אמר בובליל.
 
הוא קרה להגדיל את היצע הקרקעות לבניה, ואמר כי הקבלנים במדינת ישראל משמשים כזרוע הביצוע של הממשלה. "ידענו לבנות גם מאה אלף יחידות בשנה, כאשר נקראנו לדגל בתקופת העלייה הגדולה. כיום יש לנו את יכולת הביצוע ואנחנו חושבים שמחיר הדירה במדינת ישראל לא צריך להיות כפי שהוא היום. אנחנו יודעים לבנות דירות ואנחנו יכולים לבנות דירות בסביבות 400 אלף שקל ברמה מאוד גבוהה", הוסיף.
 
יו"ר השדולה למציאת פתרונות לדיור, ח"כ ר' מנחם אליעזר מוזס אמר בדיון, כי מדובר במצוקה חריפה ביותר הנמשכת שנים רבות. "זה עשור שלא נבנה פרויקט דיור למגזר החרדי, כשהמחסור עומד על 35,000 יח"ד. זוגות מתגוררים במחסנים, דירות פיראטיות נמכרות במחירים מרקיעי שחקים". מוזס סיפר לנוכחים כי ביום חמישי קרא בעיתון על דירת חדר בחניון בירושלים, ללא טאבו במחיר 75,000 דולר. "המודעה פורסמה ביום חמישי, הבוקר טלפנתי והיא כבר נמכרה".
 
"כיו"ר השדולה למציאת פתרונות למצוקת הדיור אני נחשף למצוקה. בבית-שמש מתגוררות משפחות עם ילדים בדירות מחסן, נחשפות לסכנות של מגורים בסמיכות לארונות חשמל, לפחי אשפה", אמר מוזס, וסיפר על התייקרות הדירות במגזר החרדי. לדוגמא ציין, כי דירה שעלתה לפני שלוש שנים 660,000 שקל, עולה היום 990,000 שקל. רק הספרות התהפכו... מוזס הציע לשר השיכון לכלול ב"מחיר למשתכן" גם את עלויות הפיתוח של הקבלן ובכך להוזיל עוד יותר את המחיר הבסיסי של כל יחידת דיור. 
 
גם לנושא ועדות התכנון של משרד הפנים התייחס מוזס וקרא לשחרר חסמים ולפשט הליכים כדי לשחרר עשרות אלפי יחידות דיור ברחבי הארץ. "בצריפין יש 60,000 יח"ד, באשקלון צפון 3,000 יח"ד , בקרית גת 18,000 יח"ד, בראש העין 14,000 יח"ד. יש להושיב את ועדות התיכנון של משרד הפנים ואת משרד השיכון סביב שולחן משותף עד למציאת פתרונות ושיחרור החסמים", אמר מוזס.
 
גם המיסוי הגבוה של יחידת דיור נדון בוועדה. "מדוע המיסוי על הדיור גבוה כל כך? 60% ממחיר הדירה חוזר בסופו של דבר אל האוצר", שאל מוזס את נציג האוצר וסגן הממונה על התקציבים, שרון גמבשו.
 
לאחר שכל אנשי המקצוע השמיעו את דברם, השיב שר השיכון ואמר, כי הורדת מחירים היא בין היתר פונקציה של שיתוף פעולה בין משרדי הממשלה, ראשי הרשויות והקבלנים. השר אטיאס אמר עוד, כי קיימת מצוקת דיור בארץ אך במגזר החרדי היא חריפה שבעתיים. "הציבור החרדי דורש בניה ייחודית והתאמת שכונות שלמות לאוכלוסיה מסוימת. עשר שנים לא קם פרויקט לציבור החרדי ואני בעד פתרונות מרוכזים כמו חריש, לוד וכו' ופועל בכיוון זה", אמר.