שבת י"ט בתמוז תש"פ 11/07/2020
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

"החרדים - נטל על האוכלוסייה העובדת"

זה מה שחושב על הציבור החרדי, פרופ' עומר מואב, יועצו החדש של שר האוצר יובל שטייניץ

דוד כץ (טור אישי) י"ד באייר תשס"ט - 08/05/2009 13:50
רוחות חדשות – ואולי זרות – מנשבות במשרד האוצר, בכל הקשור לציבור החרדי.
 
מצד אחד, הגזירות הכלכליות של 'נערי האוצר' לא כללו הפעם, בחסדי שמים, קיצוצים בתקציבי הישיבות. הם קיבלו הוראה ברורה ביותר מראש הממשלה, בנימין נתניהו: לא נוגעים בתקציבי הישיבות. זה לא מונע מפקידים אחרים, בעיקר בתחום המשפטי בכמה משרדי ממשלה, לחפש דרכים להצר את צעדיהן של הישיבות ומוסדות החינוך, אבל במסגרת התקציב שנקבעה בהסכם הקואליציוני – לא נוגעים.
 
חסכנו, אפשר לומר, את מנת הכותרות השחורות והעוינות של התקשורת ערב הגשת תקציב המדינה.
 
חסכנו? לא ממש. כשאין אפשרות לקצץ, מספרים לציבור כמה החרדים מוצצים את תקציב המדינה. עלוקות, בלע"ז. אין חשש, זה לא נאמר במילים הבוטות האלה, אבל זה מה שחושבים עלינו שם במשרד האוצר: אנחנו, החרדים, נטל על המדינה.
 
השבוע מינה שר האוצר, יובל שטייניץ, יועץ כלכלי חדש. זהו פרופ' עומר מואב, שהעניק השבוע ראיון לעיתון הכלכלי "דה-מרקר". הראיון ארוך, עוסק בעניינים כלכליים. כמה קטעים בראיון – מציגים באור מאד לא מחמיא, את מי שאמור לשבת סמוך לאוזנו של שר האוצר. לתשומת לבו של יו"ר ועדת הכספים החדש, ח"כ הרב משה גפני.
 
וכה אמר מואב בראיון: "הבעיה מספר אחת של המשק הישראלי, שמונעת ממנו לסגור פערים מול המדינות המפותחות, היא שיעור ההשתתפות הנמוך בשוק העבודה. אי אפשר שלאורך זמן יתקיימו אוכלוסיות נתמכות שגדלות בקצב מהיר כל כך. כשיש עלי מסים כל כך כבדים, שמממנים בין השאר קצבאות ילדים של אחרים, אני מביא לעולם פחות ילדים כי אני מאמין שכדי לגדל ילדים נדרשת השקעה. יש פה מדיניות שיוצרת הסטה מהחזקים לחלשים.
 
"ברגע שיש אוכלוסייה שלא עובדת ולא מייצרת, היא מהווה נטל על האוכלוסייה העובדת. חלק גדול מהמס שמשלמים העובדים מפרנס אוכלוסיות שעובדות מעט" (ההדגשה לא במקור, ד.כ)
 
מואב הוסיף בראיון, כי "נשים ערביות וגברים חרדים. זו מלכודת לא מוצלחת, כי גם הם לא מרוצים מחיי העוני שלהם. כשהגו את מדיניות הקצבאות לא הביאו בחשבון שתהיה לה השפעה על הילודה. בשנות ה-40 וה-50 היו לחרדים שלושה ילדים בממוצע, והיום יש להם שמונה-תשעה ילדים בממוצע, ויש גם משפחות עם 11-10. ברור שללא עידוד של המדינה הם לא היו יכולים לקיים את החברה שלהם באופן הזה".
 
מואב נשאל: אבל הממשלה שלך, של נתניהו ושטייניץ, התחייבה להגדיל את קצבאות הילדים.
 
והוא משיב: "נכון, אבל זה לא שחזרו למתווה הקודם שבו הקצבה לילד גדלה ככל שיש יותר ילדים, בדומה למה שהיה בעבר - חוק הלפרט הקטסטרופלי, שהפך את החרדים לתעשייה של ייצור ילדים".
 
אתה קצת מיתמם. העליתם את הקצבאות לחרדים, בניגוד לכל מה שהטפת לו בשנים האחרונות.
 
"שלא יהיו אי הבנות: אני נגד העלאת קצבאות הילדים. אבל לגבי ההיתכנות הפוליטית אין לי מה לומר, חוץ מזה שלקואליציה חזקה יש מחיר. אני מסתכל על זה ככלכלן: יש כאן סטטוס קוו בעייתי שאם נצא ממנו יהיה לכולנו טוב יותר".
 
"אי אפשר שלאורך זמן יתקיימו אוכלוסיות נתמכות שגדלות בקצב מהיר כל כך. כשיש עלי מסים כל כך כבדים, שמממנים בין השאר קצבאות ילדים של אחרים, אני מביא לעולם פחות ילדים כי אני מאמין שכדי לגדל ילדים נדרשת השקעה. יש פה מדיניות שיוצרת הסטה מהחזקים לחלשים... צריך לקבל החלטה ערכית - לשחרר אותם מהצבא כדי שיילכו לעבוד. הבעיה באוכלוסייה הזאת היא שלחינוך החרדי אין תשואה, הם לומדים חינוך תורני בלבד. זאת שערורייה שהמדינה מממנת חינוך שאין לו כל תשואה בעבודה. אנחנו עושים עוול לילדים האלו. סוגרים להם אופציות וכופים עליהם לחיות חיי עוני. עם הערבים זה יותר קשה, כי יש אפליה נגדם. הבדווים הם נייר הלקמוס של מערכת הרווחה, שמראה כמה הגישה הקיימת לא טובה כי דרך קצבאות הילדים היא נתנה תמריץ לילודה".
 
נקווה שלפרופסור הזה, שרואה אותנו, החרדים, דרך החור שבגרוש –  לא תהיה השפעה כלשהי על שר האוצר, שאינו מוכר כמי שאינו מחבב חרדים.
 
לתשומת לבם של חברי הכנסת החרדיים.
 1. 2. שקר
  נחום 11/05/2009 21:52
  לפני 50 שנה היו פחות ילדים כי כולם היו ניצולי שואה שהקימו בתים בגיל ארבעים. הדיוט ושקרן.
 2. 1. בושה וחרפה שהוא מונה
  שמואל 10/05/2009 01:49
  לא מובן איך נתניהו הסכים למינוי, ואולי זה מובן מאוד, שהשנאה לחרדים עדיין קיימת בכל מקום.