יום שלישי ט"ו בכסלו תשפ"א 01/12/2020
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

הנגיד העלה את הריבית ברבע אחוז

נגיד בנק ישראל העלה את הריבית הבסיסית במשק ברבע אחוז. בעקבות זאת, שיעורה יעמוד על 0.75%

דוד שמואלי ד' באלול תשס"ט - 24/08/2009 19:48
נגיד בנק ישראל סטנלי פישר הודיע היום (ב') כי הריבית הבסיסית במשק תעלה ברבע אחוז, וכי שיעורה יעמוד על 0.75%. בצעד זה, הופכת מדינת ישראל למדינה הראשונה שבה הריבית מאמירה על רקע החשש מהתגברות האינפלציה.
 
בהחלטת כלכלני בנק ישראל נכתב, כי עליות המחירים האחרונות במשק אינן מותירות ברירה אלא להעלות את הריבית, וזאת, למרות השאיפה לשמור על מחירי הלוואות נמוכים למגזר העסקי.
 
השלכות ההתייקרות תהיינה עלייה בתמורה שמקבלים החוסכים על פיקדונות וחסכונות בבנקים, עם זאת, מנגד, יאמיר הקנס על משיכת היתר, ומחיר ההלוואות שעושה את דרכו למגזר הפרטי מהבנקים, צפוי להתייקר משמעותית. שער הדולר עשוי להמשיך ולהיחלש בעקבות המהלך.
יש לציין כי ההחלטה הזו לא הייתה בלתי צפויה. פרשנים ואנליסטים העריכו במהלך התקופה האחרונה כי הנגיד יעלה את הריבית על רקע ההתייקרויות האחרונות במשק. את הסימנים הראשונים ראינו במדד המחירים ביולי שהתייקר ב-1.1%, ובניגוד גמור להוזלה שחלה בתקופה המקבילה בגוש האירו.
 
יעדו המרכזי של הנגיד, הוא לדאוג ליציבות המחירים במשק. לדברי הנגיד, היה קיים חשש להתייקרות מחירים משמעותית, שעשויה הייתה להתפרש על פני חודשים ארוכים.
 
עם זאת, ברמה הבין-לאומית עדיין מדובר בהחלטה מפתיעה, העומדת בסתירה גמורה למגמה העולמית. רוב הבנקים המרכזיים מעוניינים לשמר את הריבית ברמה נמוכה, וזאת, על מנת לאפשר אשראי זול למגזר הפרטי.
 
מי שהביע אכזבה מהמהלך הוא נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, שאמר כי הוא מאוכזב מהעלאת הריבית. לדבריו, הדבר עלול להוות "צעד פסיכולוגי שלילי". "יש לי הערכה רבה לנגיד, אבל זאת טעות בעיני להעלות את הריבית כרגע. העלאת הריבית עלולה לפגוע בצמיחה, שהיא כל כך שברירית כרגע ושכולנו מייחלים לה", אמר ברוש.