יום שישי י"ד באדר תשפ"א 26/02/2021
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

לעבוד רחוק, לגור קרוב

אם יציעו לכם עבודה במקום מרוחק, תעברו להתגורר בפריפריה? מחקר חדש מלמד שאף אחד אינו מתלהב מכך

שמואל ברזל ז' באב תשס"ט - 28/07/2009 19:15
משרד האוצר מפרסם היום (ג') מחקר, הבוחן את הקשר בין שינוי תעסוקתי לשינוי מגורים בהתבסס על נתוני מינהל הכנסות המדינה. כלומר, האם מיקום מקום עבודה חדש שאינו בעיר המגורים הנוכחית, ישפיע על שינוי מיקום המגורים הנוכחי של העובד. המחקר נכתב על ידי מנהלת תחום מחקר כלכלי במינהל הכנסות המדינה, גלית בן נאים.
 
באמצעות בסיס הנתונים הייחודי של מינהל הכנסות המדינה לשנים 2001-2006, המכיל נתונים על כלל השכירים במשק, נבחנה מידת השפעתם של משתנים סוציו-דמוגרפים ומשתנים המייצגים מאפיינים של מקומות העבודה, ובכלל זה: מיקום גיאוגרפי של מקום העבודה, גודל חברה, שכר, על ההחלטה להעתיק את מקום המגורים ולהתגורר בסמוך למקום העבודה החדש, או לחלופין לנסוע מדי יום למקום העבודה המרוחק. כמו-כן נבחנו המשתנים המשפיעים על ההחלטה לקבל עבודה המרוחקת ממקום המגורים הנוכחי, מבלי קשר להחלטה האם לשנות את מקום המגורים.
 
מהמחקר עולה, כי שינוי מקום העבודה מהווה תמריץ לשינוי מקום מגורים. שיעור העובדים ששינו את מקום מגוריהם בעקבות שינוי מקום עבודה הינו כפול מהשיעור של אלה ששינו את מקום מגוריהם מבלי ששינו את מקום העבודה. עם זאת, ההסתברות שעובד יעתיק מקום מגוריו לפריפריה, בעקבות מקום העבודה חדש באזור זה, נמוכה משמעותית ביחס להעתקת מגורים בעקבות מקומות עבודה הנמצאים במחוזות ירושלים, תל-אביב והמרכז. יחד עם זאת, הסתברות זו עולה במחוז הדרום כאשר מדובר בחברות גדולות.
 
המחקר מגלה עוד, כי עובדים בעלי שכר נמוך, מתחת ל-4,300 שקל, במקום העבודה החדש יעתיקו את מגוריהם בסבירות גבוהה יותר למחוז בו נמצא מקום העבודה החדש. הדבר נובע מכך שלא משתלם עבור עובד כזה לנסוע כל יום למקום העבודה בשכר נמוך. הסבירות של העתקת מקום המגורים עבור בעלי שכר נמוך גבוהה במיוחד עבור תושבי מחוז ירושלים.
 
גם המקצוע משפיע על מקום המגורים, ומתברר כי ההסתברות להעתקת מקום המגורים גבוהה במיוחד עבור מועסקים בענף התחבורה ובחברות תעשיה ומסחר. עם זאת, עובדי המגזר הציבורי אינם ממהרים לעזוב את מקום מגוריהם בעקבות מקום עבודתם. המדינה הרי משלמת על הנסיעות!
 
המחקר מלמד עוד, כי מקומות עבודה הנמצאים במחוז הצפון אינם אטרקטיביים עבור מועסקים שאינם מתגוררים במחוז, כאשר עובד יהיה מוכן לקבל עבודה במחוז זה אם המרחק בין מקום עבודה זה למקום מגוריו יהיה קצר בכ-25 ק"מ, בהשוואה לעבודה במחוז אחר.
 
נתון נוסף, המצביע על קיומה של "מדינת תל-אביב", בשל ריכוז העובדים הגדול בה, בא לידי ביטוי בממצא הבא: כ-65% מהעובדים ששינו את מקום עבודתם בין השנים 2006-2001, עברו לעבוד במחוזות ת"א והמרכז, לעומת 19% מהעובדים בלבד שעברו לגור באזורי הפריפריה. רק 6% עברו להתגורר במחוז ירושלים.
 
במשרד האוצר אומרים, כי אחת המשמעויות המרכזיות של מחקר זה הינה ביחס למידת ההצלחה שניתן לצפות לתוכניות שנועדו לחיזוק הפריפריה: מעבר לאינדיקציות שמספקת עבודה זו לגבי מצוקת התעסוקה בפריפריה, במיוחד זו הצפונית, היא מצביעה על סיכויי ההצלחה של הקמת מרכזי תעסוקה איכותיים בפריפריה למשיכת אוכלוסיה איכותית לעבור ולהתגורר בה.
 
 1. 2. דיור בזול
  אלי 16/11/2009 19:06
  בואו למצפה רמון
  העיירה יפה שקטה
  הדיור הכי זול בארץ
  מחירי הדיור להשכרה
  דירת 3 חדרים החל מ500 ש"ח לחודש
  דירת 4 חדרים החל מ800 ש"ח
  דירת קרקע 3 חדרים בית פרטי
  החל מ1000 ש"ח
  דירת 4 חדרים קרקע החל מ1500 ש"ח
  דירות למכירה
  3 חדרים החל מ150 אלף ש"ח
  4 חדרים החל מ200 אלף ש"ח
  קרקע 3 חדרים בית פרטי החל מ60 אלף דולר
  4 חדרים פרטי קרקע החל מ80 אלף דולר
  בית פרטי4 חדרים 2 קומות החל ממאה אלף דולר
  בואו בהמוניכם
  קו 60 מבאר שבע למצפה רמון
  מחכים לכם
 2. 1. תנו עבודה ונעבור!
  מחפש עבודה בצפון 28/07/2009 22:32
  במרכז ובירושלים הדירות יקרות נורא, בצפון הדיור זול בהרבה. תנו עבודה ונעבור דירה!