יום רביעי כ"ד בשבט תש"פ 19/02/2020
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

קשקשים - מחלה או דבר שבשגרה?

קשקשים - מחלה או דבר שבשגרה?

קשקשת הקרקפת, לא נעים. אך, האם גם - לא נורא? אי-נעימות או ממש מחלה? שמעו מה יש למומחים לומר בנידון

איתמר רוזן ח' בכסלו תש"ע - 25/11/2009 11:40

האם תופעת הקשקשת בקרקפת מהווה מחלה או דבר שכיח שבשגרה? ומה זה בכלל קשקשת? ממה היא נובעת?

פנינו, לשם כך, לד"ר להבית אקרמן, מומחית לרפואת עור מבני ברק ויועצת של חברת 'הד אנד שולדרס', כדי שתשיב לנו על השאלות הללו:


"אצל כל אחד מאיתנו שוכנת בעור הקרקפת משפחת פטריות הקרויה"Malassezia , אומרת אקרמן. "פטריות אלה ניזונות מהחלב (sebum, שומנים טבעיים של העור) ויוצרות תוצרי לוואי מטבוליים, ביניהם חומצות שומן חופשיות, הגורמים לגירוי הקרקפת ולהתרבות מואצת של תאי העור. ההשערה היא שיש יחס ישיר בין גודל אוכלוסיית הפטריות לבין חומרת הקשקשים. אולם, הסיבה שבני אדם מסוימים מגיבים לפטרייה בגירוי וקילוף, בעוד שאחרים אינם מגיבים בצורה זו עדיין אינה ברורה".
 
"ישנן מחלות עור שונות", מוסיפה אקרמן, "כגון פסוריאזיס וסבוראיק דרמטיטיס, שעלולות להחמיר גם במצבי מתח. מחלות אלו יכולות להתבטא גם בקשקשים על פני הקרקפת. לגבי קשקשת שלא קשורה למחלות עור - הנושא עדיין שנוי במחלוקת ויתכן שמתח אכן מחמיר קשקשת".

"חשוב לדעת", מדגישה אקרמן, "שקשקשים זה דבר נפוץ ושכיח שלא מהווה מחלה בפני עצמה. אם-כי, הרבה פעמים קשקשת בקרקפת יכולה להיות סימן למחלות עור שונות כגון סבוריאה, פסוריאזיס, פטרת של הקרקפת ועוד. לרוב, בקשקשת רגילה, שימוש בשמפו מתמחה מסייע. במידה שהאדם סובל מריבוי קשקשים, כדאי לו לפנות לרופא עור לצורך אבחון ולשם המלצות לגבי טיפול מעמיק".

לדברי ד"ר אקרמן, קשקשת היא תופעה נפוצה מאוד אצל כולם - גברים, נשים, ילדים וקשישים. אין תת אוכלוסייה הסובלת יותר מאחרים. הקשקשים נוטים להופיע בתחילה בקרב צעירים, בדרך כלל אצל מתבגרים בני 17-16, ושכיחותם יורדת בקרב קבוצות גילאים מבוגרות יותר, במיוחד לאחר גיל 65.

קשקשת היא לרוב כרונית, אולם במרבית הפעמים ניתן לטפל בה ביעילות, עם קצת סבלנות וכמובן, עקביות. בשוק נמכרים מוצרי שמפו לטיפול בבעיה. חלקם מכילים תרכובת אבץ בעלת השפעה אנטי פטרייתית ואנטי חיידקית שנלחמת בפטרייה ומפחיתה את הקשקשת. רבים טועים לחשוב כי שימוש בשמפו נגד קשקשים לעיתים קרובות יפתור את הבעיה.

למעשה, החפיפה מטפלת בפטרייה באופן זמני אשר יחזיק מעמד עד החפיפה הבאה. חשוב להשתמש בשמפו נגד קשקשים באופן קבוע, כיוון שאין דרך לחסל לחלוטין את הפטרייה שחיה על הקרקפת. לכן גם כדאי לדעת, שהפסקת השימוש בשמפו תביא, במקרים רבים, להתחדשות הקשקשים. במקרה של בעיית קשקשים חריפה, חשוב מאוד לקבל גם המלצה מרופא עור. לעיתים הטיפול כולל הן שימוש בשמפו רפואי והן בשמפו ללא מרשם.

מומחי השיער של 'הד אנד שולדרס' אומרים, כי קו המוצרים של השמפו מבוסס על נוסחת האבץ הפעיל (Acti-Zink) ומעניק כבר מהחפיפה הראשונה שיער עד 100% נקי מקשקשים. לאחרונה, השיקה החברה מוצר חדש, שמפו מיוחד לגבר, בעל ניחוח מיוחד המעניק פתרון מושלם: גם חיסול הקשקשים, גם טיפוח הקרקפת וגם חיזוק עמידות השיער לאורך זמן.

 1. 1. קשקשים
  יוסי 29/11/2009 13:44
  אצלי לא רק שהד האנד שולדרס הוריד לי הקשקשים אלא גם את השער וכמו"כ שמעתי מאוד הרבה אנשים שבאו אלי ביעוץ אחרי שנפל להם השער של הראש וכולם עם אותו שמפו ויש להיזהר להשתמש עם השמפו הנ"ל