יום שני כ"ב באייר תשפ"ב 23/05/2022
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יידשקייט - לא רק לחרדים

יידשקייט - לא רק לחרדים

תקופת החגים הייתה זמן מצוין לראות את ההתעוררות לתשובה, ולאו דווקא אצל חובשי הכיפות. הציבור החילוני, מסתבר, מתעורר ומחפש יידשקייט, בין השאר, בחנויות

איתמר רוזן ד' בחשון תש"ע - 22/10/2009 11:52

בטרקליני מלכות וקסברגר, רשת חנויות ותיקה למזכרות ומוצרים יהודיים רואים את השינוי ההולך וגדל  

"השנה,ניכרה תנועת קונים מוגברת מהמגזר הכללי. בשונה משנים קודמות, ניתן להצביע על עליה משמעותית ברכישת מוצרי יודאיקה ואומנות יהודית", אומר יואל וקסברגר, אמן ומנהל מלכות וקסברגר ". בעבר המוצרים נמכרו בעיקר לציבור חרדי ודתי, כיום, מגיעים אנשים שאינם שומרי מצוות וקונים מוצרים רבים עם הווי יהודי אומנותי. אחד מהמוצרים היותר נמכרים והיותר מבוקשים בזמן האחרון הוא הספר "אגדה לחגי תשרי" שיוצא בימים אלו במהדורה שלישית. "אחד האנשים נכנס לחנות ובדמעות סיפר שפעם ראשונה שהוא מבין מה זה "כפרות", ומה זה תשליך". המושגים היהודיים שמוכרים לנו כ"כ טוב, לא ידועים בכלל לציבור הזה, ואלו שכן נתקלו בשמות כמו "כפרות" ו"תשליך" לא באמת מבינים במה מדובר. הספר פתח לאנשים את העיניים, בעזרת משלים וציורים הוא הצליח להעביר מסרים עמוקים ורגש יהודי חזק.

לא תמיד הצורך במזכרות יהודיות היה ניכר, לאחרונה הצורך מורגש יותר ויתר. הורים רוצים שגם ילדיהם יחושו טעם יהדות וירחיבו את עולם המושגים היהודי , בייחוד בתקופה הנוכחית, שהפער הרוחני רק הולך וגדל והנתק של הנוער הולך ומעמיק.

"זה לא מובן מאליו"  אומר יואל וקסברגר  "הציבור הזה יכול לקנות מתנות בעל אופי חומרי יותר, הוא יכול למצוא מתנות גם בקניונים הקרובים אליו,ומשום מה הוא מתעקש לטרוח להגיע לערים החרדיות ולרכוש מוצרים יהודיים  אומנותיים, מרגשים".

העניין מורגש לא רק בארץ, בקהילות גדולות בגרמניה ובאוסטרליה מתעוררים אנשים ומחפשים קורטוב של רוחניות, בתפילת ראש השנה אנשים ישבו עם הספר שלנו ובכו.  יש הרגשה של התעוררות גדולה מאוד.

 במדפי החנות של מלכות וקסברגר, פאר היצירה היהודית תוכלו למצוא עולם שלם של מזכרות ויצירות אומנות יהודיות, כל אחת מרגשת יותר מקודמתה. אחד מהמוצרים היותר מבוקשים בזמן האחרון הוא הספר "אגדה לחגי תשרי" שיוצא בימים אלו במהדורה שלישית. "הגענו למצב שכמה ימים אחרי ההוצאה לאור, היינו צריכים להדפיס מהדורה נוספת.

" זאת הנחת שלנו" אומר יואל וקסברגר  "ואם תמונה או איור אחד, העלו את הרגש היהודי במישהו, זה השכר הגדול ביותר שאנו יכולים לקבל".