יום חמישי ז' בכסלו תשפ"ג 01/12/2022
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

מהודו לשולחן השבת היהודי

מהודו לשולחן השבת היהודי

חדש: מגש הפלא לחיתוך חלת השבת, מתקפל, מסתובב. אה, גם חותך...

איתמר רוזן ו' בתשרי תש"ע - 24/09/2009 17:35

איך אתם בוצעים את החלה בסעודת שבת - ביד, או בסכין? קורעים פיסות, או חותכים באופן סימטרי? ומה עושים אחרי שהחלה נבצעה לחתיכות, 'מטיסים' בקליעה למטרה, מעבירים על צלחת מרכזית בין הסועדים, או שמשאירים את חלקי החלה במרכז השולחן?


באבי טרייד לקחו את השאלות צעד אחד קדימה והציבו להן תשובה אחת, מתקפלת. נכון, מגשי חיתוך יש למכביר מעץ, פלסטיק, זכוכית ואפילו מכסף טהור, אבל מגש שגם יאכסן את פיסות החלה טרם ראינו עד כה. בחברה המציאו את הפתרון: פיתוח ייחודי, דקורטיבי ושמיש ביותר לשולחן השבת, המהווה גם פתרון עיצובי יוצא מן הכלל לשמירה על כבוד החלה. החבורה  הרחיקה עם הרעיון עד לסין, שם ייצרו את מגש חלות הפלא.
איך זה עובד?

בעת שמשתמשים במוצר החדש כקרש חיתוך לחלות, הוא שטוח ומעוצב ברוח יהודית. עץ הבמבוק מגולף ומשורטט וצרובות בו המילים "לכבוד שבת קודש ויום טוב". ואולם, בתום בציעת הפת וחיתוך החלה, מסובבים את מרכז המגש ובהינף יד, פנים הקרש שוקע במעגלים והופך לבית קיבול עבור פיסות החלה. בכך הופך הבסיס לסלסילה מעוצבת ודקורטיבית, שאפשר להעביר בין הסועדים. מגש חלות הפלא פותר למעשה בעיה בה ניצב כל מארח: כיצד להעביר את פיסות החלה אל הסועדים מבלי למסור אותם ביד (מנהג אבלות) ומבלי להשליך אותם בקליעה למטרה (זלזול וחוסר כבוד בלחם הקודש).


בסיס הרעיון, נולד בכלל בהודו הרחוקה. המקומיים נוהגים ליטול פיסות עץ, לחרוץ אותן ולהשתמש בהם ככלי הגבהה. כלי זה אינו אפשרי לשימוש בשבת, שכן יש לחבר לו רגלי משען עליהם יעמוד. מאידך, פיתוח מגש חלות הפלא, כולל כבר בתוכו את הרגלית המייצבת לכלי הקיבול וכמובן, מותרת בשבת.

 1. 1. מסקרן מאוד לראות את המגש הזה! [לל"ת]
  מירי 24/09/2009 21:02