שבת ל' בכסלו תשפ"ב 04/12/2021
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

ספרד או אשכנז?

ספרד או אשכנז?

החידה האחרונה לשנה זו: שני נוסחים ושמונים אחוזים, בית כנסת אחד, והפתרון- צריך להימצא בידיכם, וכמובן- גם הפתרון לחידה הקודמת.

אבי מחאיה כ"ה באלול תשס"ט - 14/09/2009 11:44
לפני הכל, הפתרון לחידה הקודמת, בא ונעלם, שבהגרלה על פתרונה עלה הגולש שאול, מתגובה מספר 5, ברכותינו!

והרי הפתרון:

האות ל'.
במילה "סליחות"- מופיעה השנית.
במילה "אלול"- מתייצבת פעמיים,
ובמילה "תשרי"- אינה מופיעה כלל!

ועכשיו- לחידה החדשה:

ספרד או אשכנז?

באחד המושבים הקטנים בארץ, חלק מהתושבים מכירים ומתפללים בנוסח "ספרד" בלבד, ואצל חלקם האחר, הנוסח השגור על פיהם הוא נוסח "אשכנז" בלבד.

לשאר התושבים אין בעיה באיזה נוסח להתפלל, כי הם מכירים את שני הנוסחים ומתפללים. בהכנות לקראת הימים הנוראים הוחלט לבדוק אפשרות לארגן במושב מנין גדול אחד (ימות המשיח...), כשחלק מהתפילות יהיו בנוסח "ספרד" וחלקן בנוסח "אשכנז", אולם, זאת  רק בתנאי שמעל 60% מהתושבים מכירים את שני הנוסחים.

בבדיקה שנערכה התברר כי התושבים המכירים את נוסח "ספרד" מהווים 80% מכלל התושבים, והמכירים  את נוסח "אשכנז" מהווים 75% מכלל התושבים.


ובכן:
מהו אחוז המתפללים שמכירים את שני הנוסחים, והאם יאורגן מנין גדול אחד במושב?
-----------------------

החידה הבאה תתפרסם אי"ה רק בשנה הבאה, שנת ה'תש"ע. ביום שני שלאחר ראש השנה.

לכולכם, שנה טובה, מתוקה ושלווה.

שלכם,

אבי מחאיה.

---------------------

את פתרונותיכם, נא לשלוח כ'תגובה'. נא לציין את כתובת המייל שלכם, על-מנת שנוכל להעניק לכם את השי, המייל לא יפורסם באף מקום, ולא ייעשה בו שימוש. כל התגובות יפורסמו בעז"ה במהלך יום שני הבעל"ט, לצד הפתרון והחידה הבאה. בהצלחה!

 

-------------------

הזוכים עד עתה מתבקשים לשלוח אלינו את שמם ואת כתובתם לכתובת: info@tog.co.il על מנת שנוכל לשלוח את השי אליהם. נא לציין את שם החידה, אשר על שליחת פתרון לה זכיתם, ואת מספרה של התגובה. הפרטים, כמובן, לא יפורסמו באף מקום.

 1. 6. ספרד ואשכנז
  שאול 21/09/2009 08:39
  20% אינם מכירים את נוסח אשכנז, ו25% אינם מכירים את נוסח ספרד,
  הוי אומר שסה"כ 45% מכלל התושבים אנים מכירים את אחד מהנוסחאות וזה גם אומר ש: 55% מכלל התושבים מכירים את שני הנוסחאות, מה שאומר שלא תיהיה תפילה משותפת בחג
 2. 5. מומלץ ש- 5% נוספים ילמדו את שני הנוסחים...
  חזקי 18/09/2009 00:12
  רק 55% מכירים בוודאות את שני הנוסחים. שהרי, מאחר ו- 75% מכירים את נוסח אשכנז, בהכרח ש-25% מכירים רק נוסח אחד שהוא נוסח ספרד. על מנת להגיע ל-80% המכירים את נוסח ספרד עלינו להוסיף על ה- 25% הנ"ל עוד 55% וביחד יש לנו 80% המכירים את נוסח ספרד. מאחר ו-55% אלו ניטלו מתוך ה-75% המכירים את נוסח אשכנז נמצא כי אותם 55% מכירים בוודאות את שני הנוסחים. אך עדיין אין הכרח שקיימים עוד מתפללים המכירים את שני הנוסחים.
 3. 4. ספרד או אשכנז
  מרים כהן 14/09/2009 23:05
  לא יקימו את המנין.מפני ש: 80% מכירים את נוסח ספרד ונוריד 20% כדי להשלים ל100% כי יתכן מצב שבו20% מהיודעים את נוסח אשכנז לא יודעים את נוסח ספרד (לקחנו מצב קיצוני ביותר שאפשר) נשאר 55% שיודעים את נוסח אשכנז מתוך75% אך הם גם יודעים את נוסח ספרד. ולכן יש מצב שבו לא יהיו 60% שידעו את 2 הנוסחים, וכלן לא ניתן להקים את המנין.
 4. 3. פתרון
  חגית 14/09/2009 17:36
  מכיון ש-80% מכירים את נוסח "ספרד" מכאן ש- 20% מכירים רק נוסח "אשכנז" ובאותו אופן מסיקים ש - 25% מכירים נוסח "ספרד". מה שנשאר 55% שמכירים את שני הנוסחים.
  ולכן, לא יאורגן מנין גדול אחד.
 5. 2. יצחק
  פתרון 14/09/2009 14:05
  המכירים את נוסח ספרד הם 80 אחוז, כלומר שיש 20 אחוז שמכירים רק נוסח אשכנז.

  המכירים את נוסח אשכנז הם 75 אחוז, כלומר שיש 25 אחוז שמכירים רק ספרד.

  סך הכל 55 אחוז שמכירים רק נוסח אחד.

  כלומר רק 45 אחוז מכירים את שני הנוסחים.

  כנראה שימות המשיח עדיין לא כאן.
 6. 1. פתרון חידה
  אבנר 14/09/2009 12:27
  לפי החישוב 100-25-20
  מתברר שרק 55% חופפים ויודעים את שתי הנוסחים ולכן לא התקיים התנאי.