יום ראשון ט' בתשרי תשפ"ד 24/09/2023
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

מקומון

בקרוב: שער הפרחים החדש

לאחר מספר חודשי עבודה, תחנוך בשבוע הבא עיריית ירושלים את שער הפרחים ששופץ ושומר במימון משרד ראש הממשלה, הרשות לפיתוח ירושלים ועיריית ירושלים. השער נחנך לראשונה בשנת 1539

יוסי בלוך, י"ב בתמוז תש"ע - 24/06/2010 17:39
שער הפרחים בעיר העתיקה ייחנך מחדש בטקס חגיגי ביום ב' הקרוב, בהשתתפות ראש העיר ירושלים ניר ברקת, המוכתר הצועני בעיר העתיקה עבד-אלחכים מחמד דיב סלים, יו"ר הרשות לפיתוח ירושלים, משה לאון, ומנהל רשות העתיקות, שוקה דורפמן. הטקס יתקיים בשעה 10:00.

כחלק מפרויקט 'שימור ושיקום חומות ירושלים' במימון משרד ראש הממשלה, בניהול הרשות לפיתוח ירושלים ובביצוע מינהל השימור ברשות העתיקות, טופלו במהלך שנת 2009 שער הפרחים והקטעים הסמוכים לו. עבודות שיקום השער ארכו ארבעה חודשים, ובוצעו בשיתוף פעולה עם התושבים והסוחרים, כדי שלא ליצור הפרעה לפעילות העירונית הסואנת שבמקום.

פעולות השימור והשיקום בשער לוו בהכנות מדוקדקות, שכללו סקר ותיעוד שימורי והסטורי מוקפד של השער. במהלך עבודות השימור במקום התמודד מינהל השימור ברשות העתיקות עם אתגר מורכב של עבודה בסביבה עירונית ומסחרית שוקקת. חזיתות השער וחללו הפנימי זכו לטיפול מקיף שכלל ניקוי יסודי, טיפול באבנים ובעיטורים שעברו תהליך בלייה והסרת סכנות שנבעו מהשתרשות צמחייה, ונדליזם, וחדירת רטיבות לחומה. בין השאר, הוסרו והוסדרו כל תשתיות החשמל והמים ש'עיטרו' את חזיתות השער. 

חומות העיר העתיקה נבנו במאה ה-16 על ידי הסולטן סולימאן המפואר. במסגרת, זו נחנך לראשונה שער הפרחים בשנת 1539. השער נבנה במקור כפשפש, שאפשר כניסה לבני אדם ולבהמה לא רתומה בלבד. בסוף המאה ה-19 נפרץ בשער פתח בחזית הצפונית, אשר אפשר מעבר ישיר אל תוך העיר. שרידי תא הלוחם שהגן על פתח הכניסה המקורי נראים עד היום בחזית השער המזרחית.