יום שני י"א בכסלו תשפ"ג 05/12/2022
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

מקומון

פורים בבני ברק: מדריך התנועה המלא

פירוט מקיף של שעות, רחובות שאסור לכם בשום אופן להיכנס אליהם, ומדריך רגעי החסד, שאם תדעו לנצל אותם - תזכו להגיע למחוז חפצכם. עוד ביום הפורים...

יהודה שפיגל, י"ב באדר תש"ע - 26/02/2010 14:21
ליל פורים: בשנים עברו, היו מספר רחובות ראשיים בבני ברק, חסומים כמעט לחלוטין בליל פורים. רחובה מרכזי של העיר, רחוב רבי עקיבא ששימש בחלקו ככביש חד סטרי, היה כמעט בלתי אפשרי למעבר בליל פורים. כמוהו רחובות ראשיים נוספים באזור. השנה, לפי הבטחות המשטרה, נעשים מאמצים להעמיד את הסדר על כנו ולגרום לחוגגים בלתי רצויים להדיר רגליהם ממרכזי העיר ולמנוע התקהלויות שאינן הולמות את צביונה הרוחני של העיר. לכן תיתכן אפשרות של זרימה סבירה של התנועה, גם ברחובות מרכזיים.

בבוקר יום הפורים, כמעט ולא קיימים שיבושי תנועה בעיר התורה. רק בסביבות השעה 11 מתחילה העיר להתעורר לחיים, ומתרימי הת"תים מגיחים מתוך רכבים מקושטים בכיתובי הומור יצירתיים, המשמיעים את זמרתם ברעש מחריש אוזניים ומבשרים על תחילתם של עיכובי התנועה הפורימיים. בשנים האחרונות, בזכות קיומם של סדרי לימוד אבות עם בניהם בישיבות מרדכי הצדיק הפזורות בכל רחבי העיר, מתאפשרת זרימת התנועה בעיר, כמעט עד השעה 1 בצהריים.

משעות הצהריים ואילך, נסיעה ברכב ברחובות המרכזיים של העיר, עלולה להיות קשה ומייגעת. עשרות אוטובוסים, מייבאים את תכולתם האנושית מכל חלקי הארץ ומקשים על יכולת התנועה בכבישיה הראשיים של העיר, המשמשים גם כמסלולם של רוב קווי האוטובוסים. ברחובות הצדדיים, יכולת התנועה, אינה חד משמעית והיא משתנה מרחוב לרחוב, בהתאם לנסיבות ולהתרחשויות הספציפיות. וגם, או אולי בעיקר, בהתאם למספר הנדיבים הדרים בו. לפעמים גם מזלו של הנהג עשוי להכריע במספר המכשלות שיתגלעו בנתיבו. ברחובות הצדדיים, ייתכן שהתנועה תתאפשר באין מפריע, אך גם מכונית מוזיקלית רועשת, שתעמוד במרכז הכביש באין מפריע, לא תפתיע.

בדרך כלל, רחובות המשמשים כתחליף לרחובות ראשיים, כמו רחוב דסלר, ברסלב, בן זכאי וכדו' צפויים להשתתף גם הם בנטל התנועה העודפת וכנתיבים המועדפים על שלל מקצרי הדרכים, הם עשויים להיות פקוקים ועמוסים.

בכניסות לבני ברק, בעיקר בגשר קוקה קולה ולאורכו של רחוב השומר (לשעבר), צפויים כבכל שנה, החל משעות הצהריים המוקדמות, עומסים כבדים במיוחד. בשנים עברו נאלצו רבים להמתין זמן ממושך בעליה לגשר מכיוון בר אילן. פקק התנועה שתחילתו לפני הפניה ימינה לכיוון גבעת שמואל, והמשכו על הגשר והפניה ימינה לרחוב השומר.  שורה ארוכה של אוטובוסים ורכבים פרטיים, המנסים להידחק אל בני ברק הצפופה השתרכו זמן ארוך בתנועה הזוחלת כדי להיכנס אל העיר הנכספת. גם הכניסות מרחוב זבוטינסקי אינם עומדות ריקות וממתינות לרכבים. פקקים הנוצרים ברחובות השומר, סוקולוב, הרב שך ורבי עקיבא, גורמים לקושיים בכניסה לבני ברק ולעומסי תנועה בזבוטינסקי העמוס בלאו הכי. ככלל הכניסה לבני ברק בשעות אלו אינה קלה כלל ולאלו שמבקשים להגיע אל השכונות הסמוכות לרמת גן, מומלץ להיכנס דרך אלוף שדה ורמת גן. אך גם המלצה זו אינה חד משמעית, שכן על פי תוכנית התחברה הציבורית בפורים, חלק מהאוטובוסים אמורים להיכנס ולצאת מהעיר דרך הציר הנ"ל ויתכנו בו עומסים לא שגרתיים.

ביציאות מן העיר, כך גם ברחובות ראשיים כמו עזרה נחמיה חזון איש, עשויה התנועה בשנה זו להיות דלילה יותר. שכן, רובם של קווי התחבורה הציבורית מנותבים למסלול איסוף מקוצר, עם מספר קטן של תחנות איסוף, המאפשר להם שלא לעבור ברחובות העמוסים, ולצאת מהעיר דרך רמת גן ונתיבים חילופיים אחרים, כך שיתכנו תמורות לא צפויות במפת התנועה, העשויות להרפות מן העומס ברחובות מסוימים ולהעבירו אל רחובות אחרים.

החל מהשעה 16:00 נעשית האוכלוסייה ברחובות העיר דלילה יותר וניכרת ירידה דרסטית בעומסי התנועה. רוב השוהים בעיר נבלעים בתוך הבתים, כדי לקיים מצוות סעודת פורים. אחרים, בעיקר אלו שקפצו לגיחה קצרה בעיר, או רכבי ההתרמות למיניהם. פונים החוצה מן העיר, כדי בדרכם לקריאת המגילה בירושלים.

בדרך כלל, מסביבות השעה 16:30 ועד קצת סביבות השעה 6:30 בערב, ניתן לנוע ברוב חלקי העיר באופן סביר. לקראת השעה 19:00 מסתער על העיר חייל רב מימדים, הכולל עשרות אוטובוסים, שאמורים לקלוט אל תוכם אלפי נוסעים הממתינים בתחנות. כתוצאה מכך נוצר עומס עצום על הציר בו עובר מסלולי הקווים, עומס הממליץ בעד עצמו, לנסות ולנסוע בדרכים עוקפות.

בסביבות השעה 21:00 נכנסת אווירת הפורים להליך מהיר של התפוגגות, ומצטמקת אל מתחם בית הכנסת איצקוביץ, שם ניתן לפגוש, עד השעות המאוחרות של הלילה, יהודים שקיימו מצוות עד דלא ידע בהידור ועתה, לאחר שהתעוררו משנתם שהפיגה את היין, באו להתפלל תפילת מעריב בציבור. בשאר חלקי העיר שוררת דממה מוחלטת, המאפשרת לתושבי העיר, לאגור כוח, לקראת שמחת הפורים, בה ישתתפו מחר בירושלים.
למחרת, ביום שושן פורים, כבישי העיר דלילים כמעט לחלוטין והתנועה בעיר, מתנהלת בחופשיות יתרה. לקראת שעות הצהריים, שוב נוצרים בעיר עומסים קלים, הנגרמים בעטייה של התחבורה הציבורית, המשנעת אחוזים נכבדים מתושבי העיר לירושלים. אולם בשל, תנועת כלי הרכב, הדלילה במיוחד, אין בעומסים הללו, כדי לשבש באופן משמעותי, את זרימת התנועה בעיר.