יום שני כ"ב בשבט תשפ"ב 24/01/2022
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

מקומון

דו"ח: הילדים החרדים בי-ם מופלים לרעה

מחקר מגלה: הילדים החרדים לומדים בתת-תנאים. הרב פינדרוס: התקציב השנה גדל

אבי משה כ"ו באלול תשס"ט - 15/09/2009 13:57
דו"ח-מחקר חדש של "האגודה הירושלמית לשוויון", הסוקר את נושא מבני החינוך בירושלים מגלה, כי עיריית ירושלים נוקטת מדיניות של קיפוח ואפליה פסולה כלפי ילדי החינוך החרדי בירושלים. כמו כן מגלה הדו"ח כי רשויות החינוך בעיר פועלות תך התעלמות מוחלטת מכללי המנהל התקין, הצדק והשוויון.
 
הדו"ח מגלה, כי הילדים החרדיים בירושלים סובלים מקיפוח שיטתי ומאפליה על רקע השתייכותם הקבוצתית, כאשר הם משוכנים בצריפים, קרוונים ובצפיפות גדולה, בעוד שבאותן שכונות קיימות עשרות מבני חינוך מתרוקנים ומאות כיתות תקניות ריקות.
 
מהדו"ח עולה עוד, כי עיריית ירושלים מבזבזת מיליוני שקלים מכספי הציבור בהפעלת בתי ספר מתרוקנים. באחד המקרים המתוארים בדו"ח, מנח"י ומשרד החינוך כופים על 55 תלמידים להמשיך לבוא, בניגוד לרצונם, למבנה (המיועד ל-800 ילד) שהתרוקן מתלמידיו בלב שכונה חרדית בעיר.
 
עוד עולה מהדו"ח, כי בניגוד להודעת העירייה ערב פתיחת שנת הלימודים האחרונה, מגמת הגידול בחינוך החרדי נמצאת בעליה גם בשנת תש"ע, בה חל גידול של 3,500 תלמידים נוספים בחינוך החרדי לעומת צמצום נוסף במספרם של תלמידי החינוך הממלכתי והממלכתי דתי בירושלים.
 
כך למשל, בשכונות הנחשבות כ"מעורבות" או "חילוניות", מערכת החינוך היא ברובה חרדית. בשכונת רמות, שהיא השכונה הגדולה בירושלים, מתוך כ-12,000 ילדים – למעלה מ-90% שייכים לזרם החינוך החרדי. כך בגבעת שאול 85% מהתלמידים בגני ילדים ובגילאי יסודי הינם חרדים, בקרית משה הסמוכה, למעלה מ-50% מהילדים משתייכים לחינוך החרדי. ברמת אשכול 90% מהתלמידים בגיל הרך נמצאים בחינוך החרדי (2% בלבד בחינוך הממלכתי) ו-75% מהתלמידים בגילאי היסודי נמצאים בזרם החינוך החרדי. גבעת מרדכי (50% בחינוך החרדי), רחביה (41% בחינוך החרדי), מוסררה ( 78% בחינוך החרדי), שכונת לב העיר (כ-70% בחינוך החרדי) קריית יובל (36% מהילדים בגני הילדים חרדים). למרות נתונים אלו, בשכונות שבהן רוב מכריע של הילדים נמצאים בחינוך החרדי, חלוקת הכיתות התקניות ומבני החינוך באותן שכונות מנציחות מצב של קיפוח ואפליה חריפה כלפי התלמידים החרדים.
 
שי הורוויץ, מעורכי הדו"ח ויו"ר האגודה הירושלמית לשוויון, מציין כי הדו"ח חושף את "שיטות העבודה" של רשויות החינוך במאבקן בחינוך החרדי. "יש קושי להחזיק מבנים ריקים לאורך זמן", אומר הורוויץ. "מה שעושים רשויות החינוך אלו מניפולציות מספריות ושיטות שונות על מנת להמשיך ב'הנשמה מלאכותית' של מבנים ריקים הן באמצעות בינוי פנימי מחודש של מבנים, הן על ידי 'יבוא' אלפי ילדים מרחבי ירושלים וסביבותיה. והן בדיווח שגוי לגבי מספר הכיתות במבנה המתרוקן, לדוגמה, מבנה בן 36 כיתות תקניות מופיע בשנתון החינוך כמבנה בן 9 כיתות וכן הלאה", הוא אומר.
 
אתרוג
 [צלם]
לדבריו, שיטה נוספת של עיריית ירושלים היא העברת מבנים למוסדות פרטיים ללא הליך הקצאה כמתחייב. עו"ד דב הורוביץ, ממשרד עורכי דין הרפז-הורוביץ, היועץ המשפטי של האגודה הירושלמית לשוויון, מספר: "במקרים מסוימים העבירו את מבנה בית ספר המתרוקן ללא הליך הקצאה תקין. לדוגמא, בקרית משה, בית הספר מיימון הפך לישיבה לצעירים של מרכז הרב, כאשר מרבית התלמידים אינם תושבי השכונה. בית ספר אווילנה דה רוטשילד ברחביה הועבר למכון הרטמן". הדבר בולט במיוחד בשכונות בהם הילדים החרדים הפכו לרוב, מצד אחד ומצד שני מבני בתי ספר ששימשו את ילדי החינוך הממלכתי והממלכתי דתי התרוקנו. בשכונת רמות, למשל, העניקה מנח"י 3 מבני ענק מתרוקנים לרשתות הפרטיות "אור תורה סטון" ורשת "נועם", ומאידך, ילדים חרדים מהשכונה לומדים בצפיפות במבנים יבילים ולא תקינים. לדבריו של עו"ד דב הורוביץ, "מבחינת מינהל תקין, עדיפות ראשונה נתונה לילדים הגרים בשכונה בה ממוקם בית הספר".
 
"כיתות החינוך החרדי בירושלים מזכירות את מערכת החינוך של העולם השלישי", אומר שי הורוויץ. "המציאות העגומה של החינוך החרדי בעיר הבירה, היא אות קין על מצחם של רשויות החינוך. ילדים חרדים בירושלים לומדים בתנאים בלתי ראויים. בבדיקות שעשינו ברבים ממוסדות החינוך חסרים מקלטים; בגני הילדים ובבתי הספר שנבדקו חצרות המשחקים קטנות, או כלל לא קיימות (בתוך החצר מוקמו עוד קרוונים, וחצר המשחקים הותקן על גג המבנה). בבית ספר אחר מוקמו כיתות במקלטים חנוקים ללא פתחי אוורור ראויים. ישנם בתי ספר שלמים השוכנים במבנים ארעיים דליקים ללא נקודת מים ראויה שתוכל לשמש במקרה של שריפה. במקום אחר לומדים הילדים החרדים במבנה מסוכן המיועד להריסה. אין מדובר במקומות בהן אין בנמצא פתרונות", אומר הורוויץ, "הכיתות קיימות. אבל הן מעלות אבק בשם עקרון מקודש חסר היגיון שמבנה ששימש בעבר את החינוך הממלכתי והממלכתי דתי לא ישמש יותר את החינוך החרדי, למרות הצורך עקב השינוי בהרכב האוכלוסייה".
 
הדו"ח ממליץ עוד, כי על משרד החינוך ועיריית ירושלים לערוך סקר נכסים מקיף של כיתות ומבנים שייתן מענה מיידי לצרכים של האוכלוסייה החרדית, לצד סקר צרכים מקיף שיתייחס לתחזית הגידול העתידית של תלמידי הזרמים השונים בעיר, וכי מחובתו של משרד החינוך לפעול לשידוד מערכות ברשות המקומית בירושלים, או לחילופין להוציא מידי הרשות המקומית את הטיפול במבני החינוך. בנוסף, ממליץ הדו"ח על התאגדות של ההורים החרדים בירושלים לצורך הקמת ארגון הורים עירוני על מנת לעמוד על הזכויות הבסיסיות של ילדיהם.
 
הרב יצחק פינדרוס, מ"מ וסגן ראש עיריית ירושלים ומחזיק תיק החינוך החרדי, אומר ל"אתרוג", כי התקציב של החינוך החרדי גדל בשנה החולפת הרבה מעבר לגידול הטבעי שלו. "השנה לבד הועברו יותר מחמישים כיתות מהחינוך הממלכתי לחינוך החרדי, אבל אין ספק שאין הקומץ משביע את הארי וגם אין הבור מתמלא מחולייתו. לכן, אנחנו עובדים כעת מול משרד החינוך להגדיל את העוגה ולהביא עוד כיתות לחינוך החרדי בירושלים. אני רק מקווה, שמשרד החינוך לא יעשה שימוש בנתונים המופיעים בכתבה, כדי למנוע בנייה נוספת לחינוך החרדי בעיר".
 1. 2. אפליה גם בחינוך המיוחד החרדי
  מופלה 15/09/2009 18:13
  לתשומת לב האגודה כדאי שיבדקו גם מה המצב בחינוך המיוחד החרדי
  לדוגמה ביקרתי השבוע בבית הספר תשמע
  המיועד לילדים אוטיסטים
  תנאי המקום והמיקום מתח לכל ביקורת
  הילדים לומדים בחדרים שחולקו ל4 כך שכל חדר גודלו כ 4 מ"ר
  יותר קטן מצינוק של בית כלא
  וילדים אוטיסטים הם לא צריכים להיות מזוהים לפי השתיוכותם הדתית
  או לפלג מסוים

  כדאי שראשי העיר ילכו לראות מה קורה שם
 2. 1. בושה
  ירושלמי 15/09/2009 17:42
  מה זו הבדיחה הזו? העבירו חמישים כיתות לחרדים? זה טיפה בים. בחרנו בפינדרוס כדי שיביא יותר כיתות.
  הדוח הזה הוא אות קלון על העיריה.