יום שישי י"ג בסיון תש"פ 05/06/2020
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

מקומון

נחנך בית ספר "מרכז וואהל" בבני-ברק

ראש העיר: אני עושה מאמצים לגייס תקציבים לארגוני החסד והחינוך בעיר

משה שוורץ י"ד בתמוז תשס"ט - 06/07/2009 07:33
"אנו עושים הכל כדי לסיים, לראשונה, את שנת הכספים של העירייה באיזון תקציבי, אך מטרתי העיקרית בתפקידי אינה איזון תקציבי בלבד, אלא הבאת תקציבים ועשיית כל מאמץ, יחד עם ארגוני החסד והחינוך שבעיר, לפיתוח השירותים לאוכלוסיות כמו נוער בסיכון, תלמידים הסובלים מליקויי למידה וחינוך מיוחד". כך אמר בהתרגשות ראש עיריית בני-ברק, הרב יעקב אשר, בדברי ברכתו בטקס צנוע שהתקיים לרגל חנוכת בית-ספר "מרכז וואהל" שבבני-ברק, לשעבר בית-הספר "מרכז שלמה" של אגודת "אוהל שרה".
 
הרב אשר הוסיף כי "בני-ברק ידועה כעיר של חסד כבר 60-70 שנה, עוד בטרם הכיר אי מי את התחומים הללו. כך קמו להם ארגוני, 'עזר מציון', 'עלה', 'עזרה למרפא', וכך גם נוסדו להם מוסדות 'אהל שרה' ע"י הרב שמואל גרשון והגב' רבקה גינזבורג ע"ה. אני רואה היום ב'אוהל שרה' שותפים ראויים להמשך עשייה מבורכת לקידום ופיתוח השירותים לאוכלוסיית האנשים עם פיגור שכלי. נעשה ככל יכולתנו, ובעזרת ה' נצליח", אמר.
 
"קרן וואהל" שנציגיה הגיעו לטכס, ושלכבודם נערך הטקס, ציינו בדבריהם, עם הסרת הלוט משלט הכניסה לבית הספר להנצחת מפעל חייה של משפחת וואהל, כי המשפחה עסקה ארבעים שנה בהקמת הקרן ובתרומות לאוכלוסיות חלשות. הם היו ידועים במידת החסד ועזרתם לזולת. מוריס וויואן וואהל, ניצולי שואה שנותרו ערירים, השאירו לאחר פטירתם עשרות מפעלים מוסדות ומתקנים מפוארים הקרויים על שמם. 
 
בבית הספר "מרכז וואהל" המפואר והמאובזר, הושקעו זמן רב של תכנון איכותי ומשאבים מיוחדים כדי שיותאמו באופן מיטבי לצרכים המיוחדים של אוכלוסיות התלמידים של בית הספר. בית הספר מאכלס תלמידים עם פיגור בינוני וקשה, אוטיזם והפרעות התנהגותיות.
 
פיתרון הקבע לבית הספר הגיע עם כניסתו של הרב יעקב אשר לעובי הקורה, עוד בטרם היכנסו לתפקיד ראש העיר. בביקוריו בבית הספר קיבל על עצמו הרב יעקב אשר להביא לבית הספר את הפתרון הראוי שיכבד את התלמידים ובני משפחותיהם. החלטותיו של ראש העיר ודבקותו במטרה, יחד עם כל המעורבים במלאכה בניצוחו של הרב יעקב קוליץ, ראש לשכת רה"ע ובראשות הרב יהודה לוי, מנהל מחלקת החינוך המיוחד בעירייה ואינג' שמואל כהן צדק, מהנדס האגף ושאר העוסקים מלאכה, הביאו לתוצאה המרשימה.
 
הרב כהן, אביה של אחת מתלמידות בית הספר, ששנים מלווה את המאבק של בית הספר למציאת מקום, הודה בהתרגשות רבה לנוכחים, וסיפר על ההתמודדות המיוחדת שלו ושל בני משפחתו. בדבריו הזכיר את מרן בעל ה"חזון איש" זצוק"ל, שקם בפני אורח שהגיע לביתו יחד עם בנו הלוקה בפיגור שכלי. החזון איש אמר אז בדבריו, כי הוא קם בפני האב לכבדו, ובפני הבן כי הוא נשמה מיוחדת. הרב דניאל דובר, נאמן "קרן וואהל" העיד, כי הוא זוכר את הסיפור וכי האורח היה תושב גיטעהסד אנגליה שהגיע להתברך מפי החזון איש בטרם ימלאו לבנו עם הפיגור השכלי בר מצוה.
 
הגב' יצחקי, המורה בכיתת הבוגרים, הדגימה בפני הנוכחים שיעור נגרות, לדוגמא, תוך פירוט מקצועי של מטרות שיעורי הנגרות. היא ציינה בדבריה כי באמצעות הנגרות מצליחים בבית הספר ליצור משחקים מותאמים לתלמידים ואביזרים ומתקנים לשימושי הבית והמשרד. בדבריה הדגישה כי מתן כבוד לחניכים הוא אבן דרך משמעותית בעבודתם בבית הספר. "במקום להשתמש במשחקים צבעוניים המיועדים לבני 3, יצרנו בעצמנו יחד עם התלמידים משחקים צבועים בצבעים של 'גדולים', כך זה מכבד את התלמידים ואף אותנו המורות". 
 
בסוף השיעור העניק התלמיד שי מיוחד, פרי מעשה ידיו לרב דניאל דובר שהתרגש מאוד לקבל את המתנה מידיו. "ריגשתם אותי מאוד, אתם עושים מלאכה נפלאה ומיוחדת". אמר הרב דובר.
 
הגב' מלכה וינברג, סמנכ"ל אהל שרה, ציינה כי חנוכת בית הספר היא אחת המטרות החשובות שהוצבו בתכניות העבודה של הארגון עם כניסתה לתפקיד. "ייתמו המילים מלתאר את דרך החתחתים, את ההתלבטויות, את חוסר הודאות, את האין מוצא, את המאבקים הבלתי-אפשריים, את בקשות ההורים, את התחנונים של הצוות, את חוות הדעת של כל מי שהיה קרוב ומודע לפעילות המיוחדת של בית הספר. היום קשה להאמין שעברנו את כל זה. 'היינו כחולמים'. עוד רבה וארוכה הדרך, ולפנינו עוד משימות חשובות לעין ערוך שמטרתן לתת את המענים הדרושים לאוכלוסיות עם פיגור שכלי בעיר ומחוצה לה", אמרה.