יום רביעי ג' בחשון תשפ"א 21/10/2020
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

שערי ניקנור

מהו סיפורם של שערי ניקנור ומדוע נקראו כך?

נ. ליברמן י"ד באייר תשס"ט - 08/05/2009 10:00

לסיבה אשר בשלה נקראים שערי ניקנור בשמם ישנן שתי גרסאות.

הגרסא הראשונה והידועה, המופיעה במספר מקורות במשנה ובתלמוד גורסת, כי השערים נקראים על שם מי שנדבם, ואף מסר נפשו בהבאתם לבית המקדש- ניקנור האלכסנדרוני, כפי שמופיע בתלמוד בבלי –"ניקנור, נעשה נס לדלתותיו".

הגרסא אשר ידועה פחות, מופיעה בברייתא בירושלמי על מסכת יומא: "למה נקרא שמו שער ניקנור? שפעם עלה ניקנור - סרדיוט ממלכי יוונים וחנה כנגד שער ניקנור והיה מניף ידו על בית המקדש ואמר: 'אימתי תיפול העיר הזאת והבית הזה בידי ואהרסנה?' וכשגברה יד בית חשמונאי ונצחום, תפשוהו וקצצו ידיו ורגליו ותלוהו לפני השער וקראו שמו שער ניקנור".

שערי ניקנור היו השערים היחידים בבית המקדש שעשויים היו מנחושת ולא צופו בזהב, מפני שמסר ניקנור נפשו עליהם, וכן, מפני שצבעם היה כזהב.