יום רביעי ג' בחשון תשפ"א 21/10/2020
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

רא"ש אשכנזי לקהילה ספרדית

קהילת טולדו שבספרד זכתה להסתופף בצילו של רבינו אשר - הרא"ש שנמלט מאשכנז לאחר התנכלויות מצד השלטונות.

נ. ליברמן ה' באייר תשס"ט - 29/04/2009 10:00

קהילת טולדו שבספרד, היתה יתומה במשך עשרות שנים, לאחר פטירת הרמ"ה - ר' מאיר הלוי  אבולעפיה, עד שזכתה למנהיג רוחני בעטיה של התנכלות הקיסר רודולף הראשון לרא"ש - רבנו אשר בן יחיאל (1250-ה'י - 1327-ה'פ"ז ) שנאלץ לברוח מוורמיזא שבגרמניה- אשכנז.

בשנת 1304- ה'ס"ד היגר הרא"ש לספרד עקב התנכלות השלטונות אליו. הרא"ש חשש שהתנכלויות אלו יסתיימו כפי שהסתיימו ההתנכלויות לרבו המהר"ם מרוטנברג, שהושם בכלא למשך שבע שנים עד לפטירתו, ועל כן ברח מגרמניה לדרום צרפת ולאחר מכן לספרד בעזרת הרשב"א.

בטולדו מונה הרא"ש  למנהיג הקהילה על ידי מנהיגי הקהילה- בראשם ר' אברהם אבן שושן, חברו- ר' יעקב ב"ר יוסף ושאר 'זקני טולדו'. הקהילה, שאמנם נכחה בה אישיות תורנית לאחר פטירת הרמ"א והוא רבנו יונה, אשר אף הקים ישיבה במקום, אך נפטר בשנת 1263- ה'כ"ג, הונהגה ביד רמה על ידי הרא"ש, אשר הפך לסמכות הרבנית הבכירה בכל אזור קסטיליה.

למרות שהנהיג באיזור קסטיליה, לא נהג הרא"ש כפי שנהגו בני קהילתו בנושאים מסוימים, כהלכות הנובעות ממסורת העוברת בקבלה, ולפי דבריו, לא אימץ את מסורת בני פרובנס על סוגי העופות המותרים באכילה, אלא התנהג לפי המסורת האשכנזית.

"ודע, כי אני לא הייתי אוכל (כוונתו לעופות) על פי המסורת שלהם (מסורת בני פרובנס) כי אני מחזיק את המסורת שלנו ואת קבלת אבותינו ז"ל חכמי אשכנז, שהיתה התורה ירושה להם מאבותיהם מימות החורבן, וכן קבלת רבותינו בצרפת, יותר מקבלת בני הארץ הזאת" (כלל כ, כ)
השלטונות בספרד כיבדו את הרא"ש ביותר, ואף התייעצו עימו בענייני משפט.