שבת י"ג בחשון תשפ"א 31/10/2020
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

צבאות השם

"תורתו אומנותו" הוא כינוי לכל מי שהקדיש עצמו ללימוד התורה וכך נפטר מגיוס לצבא.

נ. ליברמן ג' באייר תשס"ט - 27/04/2009 10:00
עוד מזמן סיום המנדט הבריטי על ארץ ישראל, והקמת מדינת ישראל העצמאית, ניטשים מאבקי איתנים למניעת שירות החובה של בני הישיבות, אשר "תורתם אומנותם" בצה"ל.

בשנת 1947 ה'תש"ז, תיקן ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל- דוד בן גוריון את תקנת הסדר מעמד בני הישיבות "תורתו אומנותו" כחלק מה"סטטוס קוו"- מסמך הבנות בנושאים המהווים את ציפור נפשה של היהדות החרדית, אשר נשלח לראשי אגודת ישראל, על מנת להביא לשיתוף פעולה בין הפלגים.

תקנה זו, משמעותה: פטור לתלמידי ישיבה (ולאחר מכן אברכי כולל) משירות החובה, כל עוד הינם עומדים בשני תנאים: מקדישים את כל עיתותיהם ללימוד התורה, ואינם עוסקים בשעות אלו בכל עבודה, שמקובל לתת בגינה שכר.

מקור המונח תורתו אומנותו לקוח מדברי התלמוד בבלי במסכת שבת יא,א: "...דתניא חברים שהיו עוסקין בתורה מפסיקין לק"ש ואין מפסיקין לתפלה. אמר רבי יוחנן לא שנו אלא כגון רבי שמעון בן יוחי וחביריו שתורתן אומנותן, אבל כגון אנו מפסיקין לק"ש ולתפלה".- ומשמעותו- מי שעיקר עיסוקו בתורה, ואינו עוסק במלאכה אחרת.

בג"ץ ביטל את סמכותה של תקנת זו, ועקב כך, מינה שר הביטחון אהוד ברק ב22 באוגוסט, 1999 את "וועדת טל", אשר בראשה עמד השופט צבי טל, ונכללו בה גם נציגי הציבור החרדי- דתי. מטרת הוועדה היתה, להעניק גושפנקא חוקית ומשפטית להסדר. לאור מסקנות הוועדה, הועבר בכנסת בשנת 2002 "חוק טל", אשר התקבל בציבור החרדי ברגשות מעורבים.

חוק זה, אכן עיגן בחוק את ההסדר הקיים - וכ- 50,000 בני ישיבות יכלו להמשיך ולשקוד על תלמודם. מאידך- החוק מאפשר לבני ישיבה מגיל 22 לצאת ל "שנת הכרעה", בה יוכלו לעבוד או ללמוד מקצוע לפני הגיוס, כביכול, ובתום שנה זו באם יבחרו שלא להמשיך במסגרת לימוד התורה, יתחייבו בשירות צבאי מקוצר על פי מצב משפחתי, או בשירות אזרחי.

חשש אשר עלה בלב הציבור החרדי היה, כי אכן תנוצל אפשרות זו על ידי בחורי ישיבה, אשר עד עתה היו מנועים על פי חוק לעבוד, ובד בבד להיות פטורים מן השירות הצבאי.

בפועל, יצאו רק 1520 תלמידי ישיבות לשנת הכרעה, ומתוכם גויסו לצבא 353 תלמידי ישיבה.