יום רביעי כ"ג בתמוז תש"פ 15/07/2020
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

כל הכבוד

סלבודקא של מעלה – שלושה סיפורים מפי השמועה, גדלות האדם - עד היכן

א. בראך כ"א בכסלו תש"ע - 08/12/2009 06:05

ר' נתן צבי פינקל, ה"סבא מסלבודקא", נתן חשיבות עליונה לענין חשיבותו של בן ישיבה. לשיטתו בן ישיבה כמוהו כבן מלך ומשכך על לבושו להיות כלבוש בני האצולה, על צורת הילוכו, אכילתו  וכל משאו ומתנו עם הבריות להתנהל על פי כל כללי הנימוס והתרבות המקובלים בחצרות מלכים.

"הסבא מסלבודקה" בישיבת חברון בעיר חברון  
מגמתו היתה ליצור חיץ בין ארחות חיי תלמידיו לרוח ההשכלה שסערה בחוצות וסחפה את כל הנקרה בדרכה, בבחינת מה לבן מלך ולעני בדעת. ואכן מפורסמים התיאורים על התנהלותם של תלמידי ישיבת סלבודקא בכל הכבוד והיקר.


על ה"סבא" מסופר  שכאשר נדרש על ידי רופאו לפתוח  את פיו ולהוציא את לשונו – סרב, באומרו שאין זה לכבודו של בן מלך להוציא את לשונו.


ר' נתן זוכובסקי מספר שבסלבודקא היה נכנס בחור לחדר האמבט בכדי להחליף לבגדי לילה כשהוא לבוש בכובע ובחליפה. את הכובע תלה על וו המיועד לכך ולידו את הז'קט, הן לא יתכן להלך בלעדיהם אף לא אמה אחת... שאל ר' נתן: "והלא המים, ביכולתם להזיק לפריטים האמורים..." ומיניה וביה השיב: "כפי שאין חוששים למכנס כך אין חוששים לשאר פריטי הלבוש וכמו שלא יעלה על הדעת לצאת את החדר ללא מכנס כן הוא הדבר לגבי הכובע והחליפה, באשר הם חלק אינטגרלי מצורתו של בן ישיבה.


אנקדוטה נוספת הראויה לציון ומחדשת דרגות במעלת כבוד האדם. בסלבודקא למד תלמיד, שבשעה שהיה קם בלילה ושותה, קודם היה עונב את עניבתו ואחר כך מברך. לברך את ד' בבגדי לילה – איך אפשר?...


שלושה סיפורים המגדלים את החיים.