שבת י"ט בתמוז תש"פ 11/07/2020
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

בריטיש בית ה'

בית הכנסת הפעיל ברציפות, העתיק ביותר בבריטניה הינו בן מעל 300 שנה, והוענקה לו חסות על ידי מלכת בריטניה

נ. ליברמן כ"ג בחשון תש"ע - 10/11/2009 06:10
בית הכנסת הפעיל ברציפות, העתיק ביותר בבריטניה, הינו בית הכנסת 'בוויס מרקס' שבלונדון. בית כנסת ספרדי, אשר מאז הקמתו לפני מעל ל-300 שנה פעיל ברציפות עד ימינו.

בית הכנסת הוקם בשנת 1701 (ה'תס"א) על ידי הקהילה היהודית, עליה נמנו יוצאי ספרד ופורטוגל שבמקום, בסיטי של לונדון (City of London), מרכזה ההסטורי של בירת הממלכה הבריטית, בסמטה 'בוויס מרקס' (Bevis Marks) אשר על שמה הוא נקרא.

"בוויס מרקס" נבנה על ידי הבנאי ג'וזף אוויס, אשר עבד תחת הדרכתו של האדריכל כריסטופר רן, אדריכל אנגלי שהיה ממונה על בנייתן מחדש של הכנסיות אשר נשרפו בשריפה הגדולה בלונדון שלושים וחמש שנים לפני כן. (1666, ה'תכ"ו)

עקב התפוצצות שתי פצצות בקרבתו בשנת 1992 - ה'תשנ"ב, כחלק ממתקפת טרור של ה- IRA (המחתרת האירית) על הסיטי של לונדון, נערך שיפוץ במקום בעלות של כמאתיים אלף לירות שטרלינג אשר נאספו כתרומה. מלבד שיפוץ זה לא נערכו כל שינויים בבית הכנסת ב- 300 השנים האחרונות, ואף לא בריהוט שבו. חלק מן הריהוט נלקח מבית פרטי, אשר בו היו נוהגים בני הקהילה להתאסף לפני הקמת בית הכנסת.

מבנה בית הכנסת מזכיר בעיצובו את עיצוב בתי הכנסת הספרדיים באמסטרדם, והוא פעיל ברציפות מאז הקמתו ועד ימינו, ומשמש כיום גם כאתר תיירותי הסטורי.

המלכה הראשונה של בריטניה הגדולה, אן, שלחה קורת עץ מאחת מאוניות הצי הבריטי המלכותי לקורת הגג של בית הכנסת, ובכך פרשה את חסותה על המקום.
דרור אבי
בוויס מרקס, שער הכניסה  [צלם]
דרור אבי
ארון הקודש בבוויס מרקס  [צלם]