יום שישי י"ז באב תש"פ 07/08/2020
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

כבת 800 שנה

ישיבת פומבדיתא, הגדולה והחשובה בישיבות ישראל, עמדה לישראל במשך שמונה מאות שנה!

נ. ליברמן כ"ו בתשרי תש"ע - 14/10/2009 05:39

ישיבת פומבדיתא, אשר היתה מרכז תורני חשוב בבבל, לצד ישיבת סורא, שבהן התהוותה הגמרא, התקיימה במשך שמונה מאות שנה, ולמדו בה מגדולי האמוראים והגאונים.

בשנת ד'י"ח, (תחילת שנת 259) לפני כמעט אלפיים שנה, (1750 שנה) לאחר שנכבשה העיר נהרדעא, הגיע רב יהודה, רבי יהודה בר יחזקאל, תלמידם של רב ושמואל  לעיר פומבדיתא, שם ייסד את ישיבת 'פומבדיתא'.

הישיבה התקיימה במשך כארבעים דורות, לצד ישיבת 'סורא', כששתיהן מהוות מרכז תורני לכל רחבי העולם, ובראשותה עמדו גדולים משלוש תקופות שונות, אשר היו ברציפות זו לזו: האמוראים, הסבוראים והגאונים, כ-אביי ורבא, (אמוראים)  רב יוסי, רב סימוני, רב רבאי מרוב, (סבוראים) רב הונא, רב חנניה בן יהודה, בנו- רב שרירא גאון, ובנו שאחריו, רב האי גאון אשר פטירתו סמלה את סיום תקופת הגאונים, בין כמעט שישים מגדולי ישראל אשר כיהנו בה כ'ראשי ישיבה'.

במהלך שנותיה נדדה הישיבה פעמים רבות, אך שבה למקום התהוותה- העיר פומבדיתא.

לאחר שמונה מאות שנות קיומה, כאשר בראשה עמד ראש הגולה, רב חזקיה בר דוד, נרצח ראש הישיבה על ידי החליף המוסלמי בשנת ד'תתי"ד (1058) ועם מאורע זה, נסגרה הישיבה, אשר פירותיה עומדים לעולם התורה עד ימינו אנו.