יום רביעי ה' בתשרי תשפ"א 23/09/2020
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

מדוע חסידי חב"ד אינם חובשים שטריימל?

חסידות חב"ד, אשר הינה מחסידויות רוסיה ואוקראינה, אינה מאופיינת כיום במנהג חבישת שטריימל וקאפוטה, ככל חסידויות אותו המוצא, אלא מאופיינים בלבוש הדומה לזה של המגזר הליטאי, מדוע?

נ. ליברמן י' באלול תשס"ט - 30/08/2009 06:00
חסידות חב"ד, אשר הינה מחסידויות רוסיה ואוקראינה, אינה מאופיינת כיום במנהג חבישת שטריימל וקאפוטה, ככל חסידויות אותו המוצא, אנשי החסידות חובשים לראשם את כובע ה'קנייטש'- המייצג את המגזר הליטאי דווקא, ואת ה'סירטוק', המזכיר יותר את ה'פראק' הליטאי.

כל זה עקב רצונו של הרבי מחב"ד האדמו"ר המהר"ש, הרביעי בשושלת ליובאוויטש, לשוות לו מראה של איש עסקים פשוט, ולא שיזוהו כאדמו"ר.

זאת, מפני שלצורך רפואתו, היה עליו לצאת מתחומי רוסיה לקהילות שונות, בהן לא הכירוהו. מובן, שחסידי חב"ד אימצו להם את לבושו של רבם, וכך נוהגים הם עד ימים אלו.

אך לא תמיד עלה ביד האדמו"ר להצניע עצמו. ובהגיעו לבעלזא, שם הוצג לפני האדמו"ר ר' יששכר דב זיע"א, אשר כבר היה סגי נהור באותם הימים, כסוחר - אמר הרבי מיד - "אכן, סוחר הינו, הרי נאמר: 'כי טוב סחרה מכל סחורה'...".
 1. 2. שטריימיל
  יוקל 30/08/2009 16:22
  שטריימיל אינו לבוש חסידי רק לבוש יהודי קדום והחסידים מקפידים שלא לשנות מהמסורה, ולכן בירושלים גם הפרושים לבושים כן על אף התנגדותם לדרכי החסידים.
 2. 1. מהריי"צ יש תמונות עם קאלפיק
  חסיד 30/08/2009 13:08
  איך יתכן הלא המריי"צ הלך עם קולפיק???, וקולפיק זה מלבוש מיוחד לאדמורים בלבד