יום ראשון ח' בסיון תש"פ 31/05/2020
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

כריסטופר קולומבוס בן אברהם?

במשך השנים נטען כי כריסטופר קולומבוס, מגלה אמריקה, היה יהודי. האם נכונה הטענה, ועל אילו ממצאים היא מסתמכת?

נ. ליברמן י"ב באלול תשס"ט - 01/09/2009 06:15

במשך השנים נטען רבות כי כריסטופר קולומבוס היה יהודי, בן למשפחת אנוסים  מקסטיליה שבספרד. טענה זו התחזקה במאה האחרונה, עם פיתוח אפשרויות מתקדמות של חקר ארכיאולוגי והסטורי.

סימוכים לטענה זו נמצאו בכתביו של קולומבוס, אשר בראש כל אחד מהם התנוססו סימנים משורבטים, אשר החוקרים טוענים כי הם ביטוי ל'בס"ד' היהודי, המופיע בראש עמוד כתוב. אף בחתימתו של קולומבוס מצאו כי היא רומזת על יהדותו, ובניתוח שערכו לה גילו כי היא כוללת את האות האנגלית 'S' שלוש פעמים, תופעה זו מנתחים החוקרים, כראשי תיבות לביטוי היהודי, 'קדוש, קדוש, קדוש', מפני שתרגום המילה 'קדוש' לספרדית הינו 'סנקטוס'. סימן נוסף, אשר מפורש כרמז ליהדותו של קולומבוס, הינו הכללת האותיות XMY בחתימתו המורכבת. הסטוריונים טוענים, כי אותיות אלו הם הסוואה לאותיות 'שמע' מקריאת 'שמע ישראל', וכי העובדה שהעביר מסרים יהודיים אלו בשיטות מוסוות ביותר, ואף ציווה לבניו להשתמש בסימנים אלו, נובעת מעובדת היותו יהודי אנוס, שחפץ כי ערכי הנצח ישומרו על ידי משפחתו, אך לא רצה להסתכן בחשיפת יהדותו, צורת התמודדות שרווחה בין האנוסים.


במכתביו אף מצטט קולומבוס מקורות יהודיים, אשר אינם מופיעים ב'ברית החדשה', ואת היום שבו החלו לראות סימני יבשה קרובה, אשר חל בט"ז בתשרי, מציין כ'חג הסוכות'. כמו כן, קולומבוס ציין כי יצא למסעו בחודש שבו  גורשו יהודי ספרד, נתון אשר ציונו מעיד על קרבתו לנושא, וידוע כי עזר ביותר למשפחות המגורשים, נטל עימו 52 משפחות אנוסים יהודיות, אותן הושיב בקוסטה ריקה, וכן, העניק בג'מייקה מפלט לאנוסים שברחו מפני האינקוויזיציה, לאחר שקיבל הבטחה כי האינקוויזיציה לא תפעל במקום.

שפתו של קולומבוס, אשר אמורה היתה להיות איטלקית, עקב מקום הולדתו - גנואה שבאיטליה, היתה ספרדית קטלונית, שפתם של יהודי קסטיליה שבספרד, ממנה התפתחה שפת ה'לאדינו', עובדה המעידה כי משפחתו נסה מספרד. ואכן, כמאה שנים קודם הולדתו נאלצו יהודים לעזוב את קסטיליה, רבים מהם פנו לגנואה. הסטוריונים טוענים כי מקור השם 'קולומבוס' הינו 'קולון', שם משפחה יהודי נפוץ בספרד.

בנין קסטיליה לה מנצ'ה בסיודאד ריאל

בין החוקרים הטוענים כי קולומבוס היה יהודי אנוס: ד"ר אמיל פוירשטיין, אשר כתב את הספר 'קולומבוס יהודי'. וכן גבריאל ורטמרטוראל, אשר חקר את הביוגרפיה של קולומבוס, והגיע למסקנה שנמנה על משפחת אנוסים. הגיאוגרף אלכסנדר הומבולדט, והסטוריונים רבים נוספים.

דבר אחד ברור, על ידי קולומבוס התגלגלה רווחה רבה למליוני יהודים לאורך ההסטוריה, הוכחה ברורה ושרירה כי הוא אכן שייך היה לעמנו - לא נמצאה עד היום.