יום רביעי ה' בתשרי תשפ"א 23/09/2020
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

יש שדורשים אותו לברכה ויש שדורשים אותו לשמו

לראשי התיבות רש"י נוספו במשך השנים צורות פענוח שונות, לאו דווקא נכונות

נ. ליברמן כ"ב באב תשס"ט - 12/08/2009 06:11

לראשי התיבות רש"י, אשר להן פענוח רווח, בפירוש שלוש האותיות כראשי התיבות של שמו המלא של רש"י, נוספו במשך השנים צורות פענוח שונות, לאו דווקא נכונות.


ראשי התיבות רש"י נדרשו גם כ: רבנו שיחיה, כך כונה רש"י על ידי תלמידיו בעלי התוספות, וישנם מקורות הטוענים כי קיימים כתבי יד, בם מופיעים ראשי התיבות באופן של הבעת ברכה לאריכות ימים לרש"י.


'רבינו תם' - רבי יעקב בן מאיר (ד'תת"ס, 1100 – ד'תתקל"א) נכדו של רש"י, פענח באופן מליצי את ראשי התיבות 'רש"י' שהוענקו לסבו כ: רבן של ישראל.


הדעה הרווחת בפענוח ראשי התיבות רש"י הינה: רבנו שלמה יצחקי: רבנו שלמה, אשר היה בנו של ר' יצחק.


רש"י, מגדולי הראשונים באשכנז, נולד בשנת ד'ת"ת (1040)  ונפטר בהיותו בן 64 שנה, בשנת ד'תתס"ה. (1105)  מחיבוריו - פירושו לרוב התנ"ך ולתלמוד הבבלי המהווים נכס רוחני עצום לעם היהודי לדורותיו.