יום שלישי ד' בתשרי תשפ"א 22/09/2020
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

ראשון ראשון

הקהילה היהודית בארצות הברית הינה הקהילה היהודית השניה בגודלה בעולם. מיהו היהודי הראשון שניסה להתיישב בה, ומתי?

נ. ליברמן כ"א באב תשס"ט - 11/08/2009 06:09

היהודי הראשון, אשר הגיע לארצות הברית של ימינו, על מנת להתיישב בה, ולא עלה בידו היה  יואכים גנץ, מהנדס מכרות מפראג, אשר הצטרף למשלחת האנגלית ביוזמתו של סר וולטר רלי (הסטוריון ומדינאי אנגלי) לאמריקה הצפונית בשנת 1585 - ה'שמ"ה, לפני כארבע מאות שנה.

מטרת המשלחת היתה לבדוק אפשרות של התיישבות במקום, כשיואכים גנץ צורף כמטלורג, עקב מקצועו.


הקבוצה, שגנץ בתוכה, הקימה מושבה בת 107 איש  בשם 'פורט רלי', באי רואנוק (Roanoke) שבחוף צפון קרוליינה. חיי המושבה ארכו פחות משנה, והקבוצה שבה לאנגליה באביב של שנת ה'שמ"ו- 1586.


אגב, שלוש שנים לאחר שובו לאנגליה, ב-1589- ה'שמ"ט, הואשם יואכים גנץ בכפירה בנצרות ובאותו האיש, וטענתו כי כיהודי אינו מחויב להאמין בכך, לא התקבלה. גנץ ניצול מגזר דין מוות על 'דברי כפירה' אלו על ידי תרגום ספר גרמני שתרם לייצור אבק השריפה, אותו שלח לסר פרנסיס וולסינגהם, מזכירה האישי של מלכת אנגליה – אליזבט הראשונה. 


רק כמאה שישים ושתיים שנה לאחר גילוי היבשת, התיישבו בה יהודים, בשנת התי"ד-   1654 בעיר ניו יורק (ניו אמסטרדם- בעבר).