יום ראשון י"ט באב תש"פ 09/08/2020
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

כי המצווה הזאת והזאת

תרי"ג המצוות שבתורה מתחלקים בין חמשת החומשים בצורה שאינה שווה, בספר בראשית נקובות שלוש מצוות בלבד, וב-17 פרשיות אין מופיעה מצווה כלל .

נ. ליברמן כ"ז באב תשס"ט - 17/08/2009 05:53

תרי"ג המצוות שבתורה מתחלקים בין חמשת החומשים בצורה שאינה שווה, מתוך התרי"ג -  613 המצוות הכתובות בתורה, מופיע מניין המצוות המרובה בחומש ויקרא, אשר בו כתובות 247 מצוות, 95 מצוות עשה, ו-152 מצוות לא תעשה. לעומת חומש בראשית, אשר בו מופיע מניין המצוות הקטן ביותר, ואשר לאורכו מופיעות שלוש מצוות בלבד: שתי מצוות עשה, ומצוות לא תעשה אחת. בשלוש פרשות שונות.


הפרשה, אשר בה מופיע מנין המצוות הרב ביותר הינה הפרשה השישית מתוך 11 הפרשות     שבחומש דברים, פרשת כי תצא, אשר בה דברי משה רבנו לעם ישראל לפני פטירתו, וחזרתו עבורם על ציוויי ה', ובה מופיעות 74 מצוות, 27 מצוות עשה, ו- 47 מצוות לא תעשה, לעומת פרשת בראשית, לדוגמא, אשר בה מצוות עשה אחת בלבד.


ב-17 מתוך 54 פרשות התורה, אין מופיעות מצוות כלל, רובן כלולות בחומש בראשית, אשר בו, כאמור, שלוש מצוות בלבד.


 בחומש בראשית: 9 פרשות ללא מצוות מתוך 12 פרשות, בחומש שמות: 3 מתוך 11, בחומש ויקרא אין פרשה ללא מצווה, בחומש במדבר: 2 פרשות מתוך 10, ובחומש דברים: 3 פרשות אשר בהן אין מופיעה מצווה מתוך 11 הפרשות שבחומש.


17 הפרשות הנ"ל, לפי סדרן במקרא: נח, וירא, חיי שרה, תולדות, ויצא, וישב, מקץ, ויגש, ויחי, שמות, וארא, פקודי, במדבר, בלק, ניצבים, האזינו וזאת הברכה.