יום רביעי כ"ב באב תש"פ 12/08/2020
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

אמריקה- תגלית יהודית

גילוי אמריקה הביא בכנפיו בשורה לעם היהודי, שהיבשת היוותה לו מקלט ומפלט. מעניין לגלות כי המניעים העיקריים שאפשרו את קיום המסע היו יהודיים.

נ. ליברמן ה' באלול תשס"ט - 25/08/2009 06:08
מסעו של כריסטופר קולומבוס לגילוי אמריקה התאפשר הודות לפיתוחים יהודיים בתחום המפות והניווט הימי.

הלוחות האסטרונומיים, אשר שמשו את קולומבוס נכתבו על ידי רבי אברהם בן שמואל זכות (ה'רי"ב, 1452-  ה'רע"ה, 1515)  אשר היה אסטרונום מספרד - פורטוגל, ובספרו 'החיבור הגדול' (ה'רל"ח 1478) תיאר את מערכת השמש הלוחות שנכתבו על ידו החליפו את הלוחות הישנים יותר, שאף הם נכתבו על ידי שני יהודים מלומדים כמאתיים שנה קודם לכן.

על פי לוחות אסטרונומיים אלו יכלו הספנים לתרגם את נתוני האצטרולב, אשר אף אותו שכלל רבי אברהם זכות. האצטרולב מאפשר את קביעת זווית גרמי השמים ביחס לאופק, ועל ידי ציון הזווית שבה ניתן לצפות בשמש או בכוכב דרך הנקבים שבו, ניתן למצוא את קו הרוחב, בו מצוי המתבונן - הנווט, הוא פותח מאות שנים קודם לכן, אך רבי אברהם שכללו, והכשירו לשימוש נכון ומכוון.

מכשיר ניווט מדויק יותר, אשר סייע לקולומבוס במסעו הימי היה ה'קוודרנאט', אשר פותח אף הוא על ידי יהודי.

גם האטלס, בו השתמש קולומבוס במסעו לגילוי נתיב ימי חדש להודו, אשר הביא לגילוי יבשת אמריקה, היה ה'אטלס הקטלוני', אותו יצרה משפחת קרסקה היהודית ממיורקה שבספרד.

המימון העיקרי למסע היה מאת יהודים אנוסים: גבריאל סנחז ולואיס דה סנטנגל, מזכיר בית המלכות. (ישנן דעות כי היו מומרים) ולא על ידי המלכה איזבלה, כפי שנהוג לחשוב.

הסטוריונים רבים טוענים כי קולומבוס עצמו היה יהודי, בן למשפחת אנוסים.

אמריקה היוותה מקום המפלט הרחב ביותר ליהודים בתקופות השונות, החל מלאחר תקופת גירוש ספרד - (סוף המאה ה-15), כאשר קיבוצי יהודים מגולי ספרד ופורטוגל התיישבו בעיקר בניו- יורק, (ניו- אמסטרדם) ניו- פורט ופילדלפיה, וכן בעת גלי ההגירה היהודיים לארצות הברית בתחילת המאה ה-19 ובסופה.