יום שישי י"ז באב תש"פ 07/08/2020
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

לכויידיש, יידיש והגויים שביניהן

שפה שחוברה על ידי יהודים מהווה עד היום את שפתם של גויים בחבל ארץ גרמני: שפת השופפלוך

נ. ליברמן י"ט באלול תשס"ט - 08/09/2009 06:12
בחבל פרנקוניה שבדרום גרמניה, מדוברת עד היום שפה שהומצאה על ידי יהודים, ומהווה סינתזה לשפות: לשון הקודש, יידיש וגרמנית. שם השפה הינה: 'לכויידיש'. (Lachojidisch )

שפה זו הומצאה על ידי יהודי הכפר 'שופפלוך', המכונה ב'לכויידיש' 'מדִינֶה שופפלוך', ונמצא בחבל פרנקוניה, בו ישבו יהודים במשך מאות שנים עד למלחמת העולם השניה.
 
שפה זו הומצאה על מנת לאפשר ליהודי האיזור לשוחח ביניהם ללא שהגוי יבין את דבריהם, כשהאפשרות לדבר באידיש, שפת יהודי התפוצות, לא היוותה פתרון, מפני שהשפה הגרמנית דומה ביותר לשפת היידיש, ושוב הבין הגוי את שפתם. רובה של השפה מורכב ממילים עבריות שנהגו במבטא המקומי.

עם השנים, הפכה שפה זו, שנועדה להיות שפת סתרים, אף לנחלת הגויים בסביבה, שקלטו את המילים, והשתמשו בהן אף הם. שפה זו מהווה עד ימינו את שפתם של מעט זקני הכפר, שאינם יהודיים, וקיומה הפך את שופפלוך לאתר תיירות.

שפה זו, בניגוד לשאר ניבים, שהומצאו במשך ההסטוריה לצרכים זמניים, ואבדו עם השנים, שומרה עד ימינו על ידי ראש המועצה של שופפלוך, הגרמני 'הנס ריינר הופמן', אשר ערך מילון גרמני-לכודי, המפרש בגרמנית מושגים לכודיים רבים.

במילון ניתן למצוא את המספרים, אשר שמותיהם הינם  הגימטריא  של אותיות ה'אלף בית':

אחת = אלף, שתיים = בית, שלוש = גימל, ארבע = דלת, חמש = הייא, שש = פוף (האות וו בהברה אשכנזית, המביאה לשורוק, והמרת ה-ו' ב-פ', בהשפעת ההגיה הגרמנית), שבע = זיין, שמונה = חעס, 9 = טעס ,  10= יוז  וכן הלאה.

רב פועלי השפה מורכבים מפועל עברי, בתוספת הסיומת 'ען', המילה 'לעבוד' בלכויידיש הינה 'מלאכען' (מלאכה + 'ען') להתדיין = 'משפעטען' והפועל 'לרכוב' בגרמנית, הינו 'רכבענען' בלכויידיש.

עם השנים סיגלו גויי המקום את שפת הלכויידיש לעצמם, והיא מהווה את שפתם היומיומית, מעניין לציין, כי גם בשפה הגרמנית ביטויים רבים שמקורם בלשון הקודש, אך גם לשפת לשון הקודש השתרשו ביטויים ממקבילתה הגרמנית, אף בשפה ההולנדית השתרשו ביטויים מן העברית, אשר היוותה בסיס גם לשפות קוד במדינות אחרות, כמו: שפת הגנבים של הונגריה, אשר מבוססת רבות על לשון הקודש, ולה דמיון רב לשפת הלכויידיש.