יום שישי י"ז באב תש"פ 07/08/2020
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

יקה

ניגוד משווע קיים בין משמעותו המקורית של הכינוי 'יקה' לבין הקונוטציה המתלווה לו כיום. הבדל תהומי בין 'ליצן' ל-'יקה' של ימינו...

נ. ליברמן ח' באלול תשס"ט - 28/08/2009 06:00

'יקה', כינוי גנאי שהצמידו יהודי מזרח אירופה לגויים הגרמניים בתקופת המאה ה-19, דבק כמאתיים שנה לאחר מכן דווקא ביהודי גרמניה, והפך לכינוי נייטרלי לכל יהודי שעלה מארץ זו.

יהודי ארצות מזרח אירופה, ביניהן; רוסיה, פולין, רומניה, הונגריה, בולגריה, צ'כיה, ליטא ושכנותיהן הנוספות, הצמידו לגרמנים את הכינוי 'Jeck' שפירושו בגרמנית 'מוזר' / 'ליצן' ובאדפטציה עברית נהגה כ'יקה'.

בשנות ה-30 של המאה העשרים, (ה'תרפ"ט-ה'תרצ"ט) עם עלייתם לארץ של אנשי העליה החמישית, שמוצאם של רבים מהם היה בגרמניה, כינו יושבי ארץ ישראל את כל היהודים הבאים מארץ זו כ'יקים'.

מאחר שיהודים אלו, שהביאו עימם את המנטליות המקפידה על סדר, נקיון ונימוסים נקראו בשם 'יקה', הפך הכינוי לתואר מכובד למי שהנהגתו מוקפדת ודייקנית, ללא קשר למוצאו.