יום שישי י"ז באב תש"פ 07/08/2020
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

כלי (נ)גינה

המושג 'מגרפה', המשמש כיום ככינוי לכלי עבודה חקלאית, שימש בזמן בית המקדש במשמעות שונה, ככינוי לכלי נגינה לשימוש הלויים בעת הקרבת הקורבנות, ניסוך המים, שמחת בית השואבה וזמנים נוספים.

נ. ליברמן י"ט בתשרי תש"ע - 07/10/2009 05:03

המושג 'מגרפה', המשמש כיום ככינוי לכלי עבודה חקלאית,  שימש בזמן בית המקדש במשמעות שונה, ככינוי לכלי נגינה.


המושג 'מגרפה', במשמעות השונה מזו המוכרת לנו, מופיע בדברי חז"ל כתיאור לכלי נגינה מקבוצת כלי הנשיפה, בו ניגנו הלויים שבבית המקדש.

מדברי חז"ל עולה, כי צורתו החיצונית של כלי נגינה זה, אכן מזכירה את צורת המגרפה, המשמשת לעבודות האדמה, ומורכבת מקנים היוצאים מתוך בסיס מאורך וישר: "מגרפה היתה במקדש, עשרה נקבים היו בה, כל אחד ואחד מוציא עשרה מיני זמר" (תלמוד בבלי, מסכת ערכים, דף י', עמוד ב')


המגרפה היתה כלי נגינה אחד, מתוך כלל כלי הנגינה שהרכיבו את הסימפוניה, אשר ליוותה את שירתם של הלויים, שנישאה על ידם בבית המקדש בעת הקרבת הקורבנות, שעת ניסוך המים, שמחת בית השואבה ועיתויים אחרים.


'הללוהו בתקע שופר... בנבל וכינור..."