יום שלישי י"ג באייר תשפ"ד 21/05/2024
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

כלכלה

אינטליגנציה שכלית בלבד לא מספיקה

עובד בעל אינטליגנציה רגשית גבוהה יהיה מסור ושבע רצון יותר מהעבודה, כך עולה ממחקר חדש שנערך באוניברסיטת חיפה. "לא יירחק היום שבו אינטליגנציה רגשית תהיה חלק מתהליך המיון בקבלה לעבודה", אומרים עורכי המחקר

יוסי בלוך ט"ו באב תש"ע - 26/07/2010 10:48
עובדים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה הם עובדים מסורים יותר ושבעי רצון יותר בהשוואה לעובדים בעלי אינטליגנציה רגשית נמוכה, כך עולה ממחקר חדש שנערך באוניברסיטת חיפה. "ממצאי המחקר מראים כי עובדים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה הם נכס לארגון. להערכתי, לא ירחק היום שבו אינטליגנציה רגשית תהייה חלק מתהליכי המיון, ההכשרה וההדרכה של העובדים, ותהווה קריטריון מהותי להערכה ולקידום", אמרה ד"ר גלית מייזלר, שערכה את המחקר. מחקר זה זכה בפרס האגודה הישראלית למדע המדינה לעבודת דוקטורט מצטיינת.

במחקר, אותו ערכה ד"ר מייזלר בהנחייתו של פרופ' ערן ויגודה-גדות, השתתפו 809 עובדים ומנהלים מארבעה ארגונים: שני ארגונים מהסקטור הציבורי ושני ארגונים מהסקטור הפרטי. המחקר בדק את השפעת האינטליגנציה הרגשית על מאפיינים של פוליטיקה ארגונית, דרכי התמודדות מול הממונים, התנהגות פורמאלית ובלתי פורמאלית, תחושות צדק, שחיקה וכד'.

מהממצאים עולה כי ככל שהאינטליגנציה הרגשית של העובדים הייתה גבוהה יותר, כך עלו תפיסת הצדק בארגון, שביעות הרצון בעבודה ורמת המחויבות של העובד כלפי הארגון. לעומת זאת, התנהגויות בלתי רצויות מבחינה ארגונית, כגון: שחיקה בעבודה, כוונות עזיבה ונטיות להזנחה ירדו ככל שרמת האינטליגנציה הרגשית של העובדים עלתה.

לדבריה של ד"ר מייזלר, השפעתה של האינטליגנציה הרגשית לא הסתכמה בעיצוב עמדותיהם של העובדים בלבד, אלא השפיעה גם על היבטיה השונים של הפוליטיקה הארגונית. ראשית, עובדים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה העריכו את רמת הפוליטיקה הארגונית בארגון שלהם כנמוכה יותר בהשוואה לעובדים אחרים. שנית, עובדים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה הפגינו כישורים פוליטיים גבוהים יותר, כשלאינטליגנציה הרגשית הייתה השפעה רבה על כישורים אלו. "בנוסף, בהשוואה לעובדים בעלי אינטליגנציה רגשית נמוכה נטו בעלי האינטליגנציה הרגשית הגבוהה להשתמש פחות בטקטיקות השפעה כוחנית ויותר בטקטיקות השפעה מתונות בעת ניסיון השפעה על הממונה", סיכמה החוקרת.
 1. 1. כדאי לראות מהן הטכניקות שבאמת מפתחות גם אינטליגציה רגשית. [לל"ת]
  טרנסנדנטלית 26/07/2010 22:12