יום שני י"א בסיון תשפ"ד 17/06/2024
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

כלכלה

נדחה הדיון במכירת מניות לאומי

ועדת הכספים החליטה לדחות את ההצבעה על מכירת מניות בנק' לאומי שבידי המדינה, לאחר שיו"ר הוועדה, ח"כ ר' משה גפני, הודיע כי אין רוב בוועדה לאישור המכירה. "הנושא זקוק לליבון עמוק יותר", אמר גפני

יוסי בלוך, ט"ז בתמוז תש"ע - 28/06/2010 18:32
ההצבעה על בקשת החשב הכללי באוצר, שוקי אורן, לאפשר למדינה למכור את אחזקתה בבנק לאומי נדחתה היום, לאחר שיו"ר ועדת הכספים ח"כ הרב משה גפני אמר, כי אין רוב בוועדה למהלך, וכי יקיים דיון נוסף אליו יוזמנו בכירי האוצר והמפקח על הבנקים, שיסבירו לחכי"ם על המהלך והנסיבות אשר הובילו למכירת המניות שברשות המדינה.

בפתח הדיון אמר החשב הכללי, כי המדינה מחזיקה כיום ב-11.5 אחוזים מהון המניות של בנק לאומי. "אנו נמכור עשרה וחצי אחוזים לציבור, ואחוז אחד בהתאם להסכם, נמכור לעובדים בהנחה של 25 אחוזים. המדינה מחזיקה היום בהיקף של כ-2.5 מיליארד ש"ח".  אורן אמר עוד כי "אנו רוצים לעשות הליך דומה למה שעשינו בעבר. במועד כלשהו בתום יום מסחר נפנה לבתי השקעות, נציע את המניות ונבקש מהם הצעות. אנו מבקשים מכם אישור למכור את כל יתרת המניות שבידי המדינה. בכל פעם הכמות תיקבע לפני העסקה".

ח"כ חיים אורון אמר כי הוא מתנגד להצעה, "אני מעדיף שהבנק הגדול יישאר כך שלמדינה יש חלק בו, אחרת אחד הגורמים המרכזיים השולטים במשק, ישתלטו גם על הבנק. אם נמכור, יהיה אינטרס לגורם ישראלי חזק להשתלט על הבנק ואני לא רוצה שזה יקרה. כשהממשלה תתמודד עם בעיית הריכוזיות במשק, אפשר יהיה לדבר על זה שוב". 

ח"כ שלי יחימוביץ אמרה "אני רוצה להבין למה עושים את המהלך, מה בוער לכם? השארת הבנק בשליטת המדינה תיצור איזון, לפני שעושים זאת אני רוצה להבין מדוע". 

מירי רובינו יו"ר ועד העובדים בבנק לאומי אמרה כי האוצר מתעלם בצורה שיטתית ובוטה מהגורם שהביא את הבנק לאן שהגיע היום, העובדים. "האוצר לא דיבר איתנו, לא ענה לפניות שלנו, אני מקווה שוועדת הכספים לא תיתן למדינה להיפרד מההחזקות שלה מבלי שידברו איתנו ויבטיחו את זכויותינו כעובדי הבנק".

לסיכום הדיון אמר יו"ר הוועדה ח"כ הרב משה גפני כי מעבר לבעיות שעלו, יש עוד בעיה "אנו נותנים פה קרדיט מוחלט לאוצר שיחליט מתי שהוא רוצה למכור, וכמה. כל הנושא הזה זקוק לליבון עמוק יותר, החכי"ם בוועדה מתנגדים למכירה כעת. אנו דורשים ממשרד האוצר לשבת עם העובדים ונקיים דיון נוסף בנוכחות המפקח על הבנקים".